Raczej nie można przez całe życie nosić butów na rzepy, dlatego kiedyś nadchodzi czas na naukę wiązania. Jak nauczyć dziecko wiązać buty? To wcale nie jest takie proste, jak nam - dorosłym, się wydaje.
Nauka wiązania butów, a także samo zainteresowanie takim sposobem zakładania obuwia zwykle przychodzi około 5-6 roku życia. Przyjmuje się, że dziecko, które rozpoczyna naukę w szkole, powinno już raczej umieć wiązać samodzielnie buty. Często przedszkolaki w ostatnich latach edukacji również potrafią już zawiązywać sznurówki, jednak umiejętność ta zależy głównie od sprawności manualnych dziecka.
Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Rozwijaj talenty manualne
Nawet 3-4 latkowi możesz już zaproponować ciekawe zabawy, które pomogą ćwiczyć precyzję małych rączek.
Rozwijanie motoryki małej (czyli właśnie sprawności dłoni i palców) sprzyja wykształceniu koordynacji ruchowej, a także umiejętności wykonywania niektórych czynności oburącz – jak choćby właśnie wiązania butów.
Motorykę małą należy z dzieckiem ćwiczyć i rozwijać, bo dzięki temu maluch będzie miał również lepszą koordynację wzrokowo-ruchową. W ćwiczeniu sprawności manualnej przydatne będą również ćwiczenia z materiałami sensorycznymi, jak np. szukanie drobnych przedmiotów ukrytych w naczyniach z grochem, fasolą czy ryżem oraz wyławianie ich z wody. Sprawdzi się także rysowanie palcami na powierzchniach z piaskiem, mąką, kaszą manną, a także lepienie z plasteliny.
Aby stymulować rozwój sprawności manualnej dziecka można również pokusić się o więcej prostych zabaw i codziennych czynności, jak choćby: wydzieranie z papieru, wycinanie nożyczkami, malowanie paluszkami, zabawy folią bąbelkową, czy budowanie z małych klocków.
Jak więc nauczyć dziecko wiązać buty? Zacznij od prostych zabaw z nawlekaniem i przewlekaniem koralików, wiązaniem i plątaniem sznurków. Za jakiś czas możecie przejść do nauki wiązania butów na specjalnym modelu buta.
WSKAZÓWKA: model buta do nauki wiązania możesz zrobić samodzielnie. Wytnij z tektury płaski kształt buta, przewlecz sznurówki i pokoloruj.
W nauce wiązania może się także sprawdzić zastosowanie sznurówek o dwóch różnych kolorach – dziecko będzie mogło wówczas łatwiej odróżnić robienie pętelek i przekładanie sznurówek.
Jak nauczyć dziecko wiązać buty – film z instruktażem
Podczas nauki wiązania butów przydadzą się także filmy instruktażowe, na których dziecko będzie mogło zobaczyć ciekawe sposoby na wiązanie sznurówek (a jest ich bardzo wiele!), i razem wybierzecie ten najłatwiejszy dla Was.
Nam spodobał się film Beskidzkiej Mamy, która nauczyła swoją córkę wiązać buty za pomocą robienia dwóch pętelek.
Prosty sposób, jak nauczyć dziecko wiązać buty krok po kroku:
- Przewlecz sznurówki przez dziurki zahaczając je na tych ostatnich, aby utworzyły pętelkę.
- Zawiąż sznurówki na jeden supełek.
- A następnie zrób drugą pętelkę, zawiąż i ściśnij.
Zobacz na FILMIE jak prosto można zawiązać byty!
Jak nauczyć dziecko wiązać buty – rymowanka opowieść o myszkach
Niektórym dzieciom o wiele łatwiej przychodzi nauka, jeśli maja do pomocy zabawne rymowanki lub wierszyki. Łatwiej wówczas zapamiętują kolejność czynności. Podczas nauki wiązania butów możemy skorzystać z kilku ciekawych rymowanek, zacytujemy Wam jednak najbardziej znaną w Interncie, którą możecie wykorzystać u siebie.
- Były sobie dwie myszki Miki i Piki. Miały długie ogonki (dziecko trzyma za ogonki – sznurówki).
- Zamieniły się miejscami (krzyżujemy sznurówki).
- Jedna myszka weszła do norki (koniec sznurowadła wkładamy w utworzoną pętelkę).
- Druga ją zamknęła (wiążemy supeł).
- Jedna wystawiła uszko (robimy uszko ze sznurowadła).
- Druga ją okrążyła i wystawiła swoje (Owijamy utworzone uszko i przetykamy przez nie drugą sznurówkę).
- Przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki (wyciągamy razem oba uszka).
Pamiętajmy, aby w trakcie nauki wiązania butów uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcić dziecka ponaglaniem, czy krytyką.
Bibliografia:
Bartkiewicz, A. Giczewska, Terapia ręki, Acentrum, Warszawa 2014
M. Barańska, Paluszkami tak i siak. Zabawy paluszkowe z wierszykami, Gdańsk 2014.
(propozycje zabaw manualnych i rozwoju motoryki)
CZYTAJ TEŻ:
>> Jak wychować silnie psychicznie dziecko?