Jak nauczyć dziecko pływać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak nauczyć dziecko pływać?

Jak nauczyć dziecko pływać?

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Dzieci w basenie

Większość niemowląt lubi wodę. Nic dziwnego, w końcu przebywały w niej przez 9 miesięcy ciąży. Maluchy potrafią też bardzo szybko nauczyć się pływać w dużo większych akwenach wodnych niż brzuch mamusi. Dzieci w basenie czują się jak ryby w wodzie.

Kilkumiesięczny maluszek nie boi się wody. Mniej więcej do 8 miesiąca życia zamyka usta, gdy się w niej zanurza. Potem odruch ten zanika i trudniej jest dziecko nauczyć pływać. Warto wykorzystać tę umiejętność wcześniej, aby w przyszłości maluch nie bał się wody. Już od 3 miesiąca życia dziecka można je zacząć uczyć pływać. W tym wieku dzieci w basenie czują się bardzo dobrze i z łatwością radzą sobie z pływaniem. Są już też odporne na głośne dźwięki, z łatwością utrzymują główkę, a ich system immunologiczny pozwala na kontakt z innymi osobami niż domownicy i najbliższe otoczenie. Takie maluchy nie muszą nikogo naśladować ani rozumieć wydawanych przez instruktora poleceń, bo gdy tylko znajdą się w wodzie odruch pływania pojawia się naturalnie.

Dzieci w basenie – zalety pływania

Przede wszystkim chodzenie z maluchem na basen to świetna rozrywka dla niego i rodzica. Wspólna aktywność pozwala na lepszy kontakt z dzieckiem i nawiązanie więzi emocjonalnej, zwłaszcza z tatą, który naturalnie ma kontakt z dzieckiem trochę krócej niż mama. Poza tym:

  • stymuluje rozwój fizyczny malucha, wpływając na koordynację ruchów
  • reguluje rozwijający się układ oddechowy
  • rozwija zmysły poprzez nowe bodźce, inne niż na lądzie
  • wspiera odporność dziecka na infekcje

Dzieci w basenie – jak wybrać odpowiednie miejsce?

W czasie poszukiwań dobrej pływalni dla maleństwa zwróć szczególną uwagę na przystosowanie jej dla małych dzieci pod kontem:

  • szatni – w które bez problemów przebierzesz malca, w odpowiedniej temperaturze.
  • temperatury – Temperatura wody dla dziecka 2-3 miesięcznego to 37 st. C (na pływalni są to specjalnie przystosowane, małe baseniki). Dla dzieci od 5 miesiąca - 32-34 st. C.
  • głębokości wody – W zależności od wieku dziecka dla 3-4 miesięcznego malca powinna wynosić 20-30 cm. Im starsze tym może być głębiej. Dodatkowo zwróć uwagę czy basen ma odpowiednie, łagodne zejście do wody.
  • instruktora – przy nauce pływania tak małych dzieci warto korzystać z profesjonalnej pomocy instruktora, który wie jak oswoić dziecko z wodą, a rodzicom podpowie w jaki sposób uczyć maluszka tej sztuki.

Dzieci w basenie - niezbędnik malucha

Idąc na basen z dzieckiem po raz pierwszy spakuj dobrze waszą torbę, aby niczego w niej nie zabrakło. Przede wszysykim zabierz:

  • pieluszki – weź kilka specjalnych pieluszek do pływania (pieluchomajtek) oraz zwykłe pieluszki na zmianę, w które przebierzesz malucha już po wyjściu z basenu.
  • ręcznik z kapturkiem i zwykły – którym będziesz okrywać dziecko po wyjściu z wody oraz posłuży ci jako mata do przebierania dziecka.
  • kosmetyki – przede wszystkim nawilżające, których używasz zwykle do pielęgnacji brzdąca po kąpieli w domu.
  • zabawki – w razie nieprzewidzianych humorów malucha ulubione zabawki na pewno go uspokoją.
  • kocyk – do okrycia dziecka po wyjściu z pływalni, aby pod wpływem dużej różnicy temperatur nie wychłodziło się za bardzo.

Dzieci w basenie – jak się przygotować do pierwszej wizyty

Przed pójściem na basen musisz iść do lekarza pediatry po zaświadczenie potwierdzające zdrowie dziecka. Każda szkółka pływacka wymaga takiego zaświadczenia, aby bez obaw móc uczyć malucha pływać. Aby oswoić dziecko z wodą kilka razy wykąp je w dużej wannie. Nalej więcej wody i aby maluchowi było raźniej wykąp się razem z nim. Weź go na ręce i wejdź do wanny tak jak będziesz to robić na basenie. W ten sposób brzdąc w domowym zaciszu pozna nowy sposób przebywania w wodzie i na basenie będzie się mniej bał.

Nie karm dziecka na około godzinę przed wejściem do wody. Pozioma pozycja i trzymanie za brzuszek w czasie zanurzania w wodzie mogą spowodować cofanie się pokarmu i wymioty.

Dzieci w basenie - zasady zachowania i bezpieczeństwa dziecka na basenie

  1. Gdy rozbierzesz malca przez założenie pieluszki do pływania i wejściem do wody umyjcie się pod prysznicem. Jeśli dziecko nie chce się w ten sposób umyć przetrzej mu tylko pupę chusteczką nawilżaną, a sama umyj się dla higieny swojej i innych.
  2. Ubrane w pieluchomajtki dziecko zawiń w ręcznik, aby nie było mu za zimno i zanieś na basen.
  3. Przed wejściem do niego sprawdź czy temperatura wody jest odpowiednia.
  4. Podczas pierwszej kąpieli nie spędzaj z dzieckiem zbyt dużo czasu w wodzie. Maluch może się szybko zmęczyć.
  5. Maluch musi zapoznać się z otoczeniem. Zanim wejdziesz do wody pozwól mu się rozejrzeć i oswoić z nowym miejscem.
  6. Po wejściu do wody nie zanurzaj go od razu. Najpierw polej dziecko wodą, aby ją poczuło. Dopiero później delikatnie i powoli zacznij zanurzać jego nóżki.
  7. W czasie pływania maluch powinien być zanurzony aż po barki, tylko z główką na powierzchni wody. Nie będzie się wtedy tak szybko wychładzał.
  8. Po wyjściu z basenu zawiń malca w ręcznik i wytrzyj przede wszystkim jego głowę i uszy, aby uchronić go przed przeziębieniem. Po ubraniu dziecka nie wychodź z nim też od razu na zewnątrz. Niech ochłonie i przyzwyczai się do otaczającej temperatury.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Basen dla dzieci czyli nauka pływania od najmłodszych>>

Poradnik małego plażowicza>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    w sumie... cos w tym jest moze sama na sobie wyprobuje :P
  • Awatar użytkownika monika.g
    monika.gIkona zgłaszania komentarza
    Haha no tak, do każdego malucha trzeba podejść indywidualnie, ale ogólnie jednak dzieci wodę lubią, mimo że się jej na początku boją.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Starsze to jak ryba w wodzie, nie można go w ogóle wyciągnąć za to młodszy wody się boi dopóki go na siłę tam nie wsadzę wtedy wyjść nie chce