Jak dbać o zdrowie dróg oddechowych w zimowych miesiącach? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak dbać o zdrowie dróg oddechowych w zimowych miesiącach?

Jak dbać o zdrowie dróg oddechowych w zimowych miesiącach?

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Jedną z częściej występujących infekcji dróg oddechowych jest ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Szacuje się, że u dorosłych występuje 2-3 razy w roku, a u dzieci może powtarzać się nawet 6-8 razy[1]! Jak zmniejszyć ryzyko złapania infekcji? Przede wszystkim warto zadbać o swoje drogi oddechowe.

Jak chronić drogi oddechowe przed zakażeniem?

Wirusy odpowiadające za większość infekcji bardzo łatwo przenoszą się drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni. Dlatego staraj się często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem. Unikaj też kontaktu z osobami, które mają objawy choroby. Jeśli masz słabą odporność, omijaj zatłoczone miejsca lub zakładaj w nich maseczkę ochronną.

W kontekście profilaktyki bardzo ważne są szczepienia ochronne, zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. W ten sposób znacznie zmniejszasz ryzyko zachorowania, a jeśli mimo wszystko to się stanie, przebieg infekcji będzie lżejszy.

Drogi oddechowe w zimie są narażone nie tylko na atak patogenów. W wielkich miastach problemem jest duży smog, który również negatywnie wpływa na ich kondycję. Dlatego śledź komunikaty dotyczące jakości powietrza i w razie potrzeby zakładaj na zewnątrz maskę przeciwsmogową.

Zadbaj o higienę dróg oddechowych

W zimie unikaj wdychania powietrza przez usta – postaraj się oddychać wyłącznie przez nos. Tą drogą, zanim powietrze trafi do oskrzeli, zostaje wstępnie ogrzane, oczyszczone i nawilżone.

Zimą drastycznie spada wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Jest to spowodowane ogrzewaniem, a także rzadszym niż w lecie wietrzeniem. Niestety takie warunki nie są korzystne dla dróg oddechowych, ponieważ powodują przesuszenie śluzówki, co pogarsza ich pracę. Dlatego warto codziennie chociaż na kilka minut otworzyć okna. Możesz też rozważyć zakup nawilżacza powietrza.

Oprócz tego zadbaj o utrzymanie odpowiedniej wilgotności błony śluzowej nosa. W tym celu stosuj izotoniczną wodę morską, która oczyszcza i nawilża nos. Żeby utrzymać higienę głębiej położonych partii dróg oddechowych, możesz wykonywać nebulizacje solą fizjologiczną. Jeśli chcesz nawilżyć zatoki, mgiełkę wytwarzaną w czasie inhalacji wdychaj przez nos. Jeśli zaś Twoim celem są oskrzela, oddychaj przez usta.

Jak szybko wyleczyć zapalenie zatok?

Najczęstsze objawy zapalenia zatok to:

- zatkany nos,

- ból, ucisk i tkliwość twarzy w okolicach zatok,

- upośledzenie węchu,

- zalegająca w zatokach, gęsta wydzielina,

- ból głowy,

- gorączka,

- zmęczenie i osłabienie.

Podstawowym celem leczenia jest upłynnienie gęstego śluzu, który oblepia zatoki i upośledza naturalne mechanizmy ich oczyszczania. Pomóc mogą w tym leki ziołowe zawierające olejki eteryczne np.: eukaliptusowy, mirtowy, pomarańczy i cytrynowy. Taka kompozycja rozluźnia zalegający śluz i ułatwia oczyszczanie zatok. Ponadto olejki wspomagają ruchy rzęsek obecnych na nabłonku oddechowym, które transportują wydzielinę na zewnątrz. Wykazują też działanie przeciwzapalne[2]. Szybko łagodzą objawy ostrego zapalenia górnych dróg oddechowych i skracają czas choroby. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub zasięgnąć porady farmaceuty czy lekarza, gdyż nie każdy lek może być dla nas odpowiedni. Na przykład leki zawierające wspomniane olejki eteryczne są przeciwskazane u pacjentów z występującym stanem zapalnym żołądka, jelit lub dróg żółciowych lub jeśli pacjent cierpi z powodu ciężkiej choroby wątroby, a także uczulonych na składniki leku.

Jeśli dopadła Cię infekcja, nie forsuj nadmiernie swojego organizmu – to również ważny element higieny dróg oddechowych. Zadbaj o odpowiednią dawkę snu, pij dużo płynów i daj sobie czas na regenerację.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


[1] Koźmińska-Badr E. (2021). Fitoterapia w praktyce lekarza rodzinnego: ostre zapalenie zatok przynosowych. Postępy Fitoterapii, 3:208-213.

[2] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.