Jak czytać wyniki badań? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak czytać wyniki badań?

Podstawowe badania powinniśmy robić przynajmniej raz w roku. Kiedy jednak otrzymujemy wyniki, większość z nas, nie wie, co tak naprawdę z nich wynika. Jak prawidłowo odczytać wyniki podstawowych badań?

Jak czytać wyniki badań?

Autor zdjęcia/źródło: photl.com

Wyniki badań nie muszą być jasne tylko dla wtajemniczonych. Warto wiedzieć, co oznaczają odpowiednie symbole stosowane przez laboratoria i, co tak naprawdę z nich wynika.

Badania krwi

Najczęściej wykonuje się badanie krwi. Jednocześnie jest ono najważniejszym badaniem, które mówi o stanie naszego zdrowia. Badanie krwi możemy wykonać nie tylko w przypadku zachorowania, ale również w przypadku niepokojących objawów, takich jak: senność, brak apetytu, wypadających włosów, braku energii i koncentracji lub innych.

Białe krwinki - WBC

Białe krwinki, zaznaczone w badaniu jako WBC – leukocyty, mówią nam o funkcjonowaniu układu odpornościowego. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 4,0 – 10,0 G/l. Jeżeli mamy podwyższony wynik, może to świadczyć o stanie zapalnym lub chorobie układu krwiotwórczego.

U kobiet w dziewiątym miesiącu ciąży wynik leukocytów może przekraczać 10G/l.

OB - opad krwinek czerwonych

OB, czyli odczyn Biernackiego, to informacja o tempie opadania krwinek czerwonych po upływie 1 lub 2 godzin. Prawidłowy wynik mieści się do 20 mm/godz. Podwyższony wynik OB. Świadczy o stanie zapalnym organizmu – zapalenie pęcherza, ucha, płuc i innych. OB. podnosi się nieznacznie nawet przy drobnych przeziębieniach.

Zbyt niskie OB może świadczyć o anemii lub o przewlekłej niewydolności krążenia.

U kobiet w ciąży OB może być wyższe od 20 mm/godz.

Krwinki czerwone - dotlenienie

Istotnym wskaźnikiem w przypadku badań krwi jest również odczyt HGB – hemoglobiny. Czynnik ten mówi o prawidłowej pracy krwinek czerwonych i dotlenieniu wszystkich narządów.

W przypadku HGB normą jest wynik mieszczący się między: 12 – 16 g/dl – u kobiet oraz 14 – 18 g/dl – u mężczyzn.

Zbyt niski wynik HGB może również świadczyć o anemii – zbyt mała ilość czerwonych krwinek. Jeżeli HGB jest wyższy, wówczas możemy mieć do czynienia z odwodnieniem organizmu.

U kobiet w ciąży wynik może być poniżej 11 g/dl.


Warto również przeczytać: Wyniki badań - jak powstają i co na nie wpływa?