Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-07-17 10:10:23
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Freepik
Na dworze robi się coraz cieplej, a temperatury niemal nie spadają poniżej 30 stopni. Mimo przyjemnego gorąca, takie długotrwałe temperatury mogą być niekorzystne dla zdrowia – a nawet niebezpieczne dla osób starszych, osłabionych, czy z chorobami układu krążenia.
Dlatego warto niech obniżać temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywamy, nawet, gdy nie mamy klimatyzacji. Jak schłodzić pokój w upały? Mamy kilka sposobów.
Gdy nasze okna wychodzą na południową stronę, zastosujmy rolety lub zasłony. To jeden z najprostszych sposobów na obniżenie temperatury w pomieszczeniu i schłodzenie pokoju w upał, poprzez zablokowanie dostępu promieni słonecznych. Rolety, zasłony czy żaluzje mogą skutecznie ograniczyć ilość ciepła dostającego się do wnętrza. Możesz zastosować rolety zewnętrzne, termiczne, czy zacieniające, z dodatkową izolacją.
Wentylatory, choć nie schładzają powietrza, pomagają w jego cyrkulacji, co przynosi uczucie chłodu i skutecznie pomoże schłodzić pokój w upał. Możesz zastosować wentylatory sufitowe, stojące (ustaw je w pobliżu okien, aby wprowadzić chłodniejsze powietrze z zewnątrz do pomieszczenia), a nawet biurkowe, które podniosą komfort pracy.
Wietrzenie pomieszczeń w nocy i rano, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, może pomóc w schłodzeniu pokoju w upał. W ciągu dnia zamykaj okna, aby zapobiec dostawaniu się gorącego powietrza. Okna otwieraj natomiast wieczorem i nocą, aby wprowadzić chłodniejsze powietrze. Jeśli możesz, zrób przeciąg.
Nie tylko do picia, gdy jest upał. Możesz ją również wykorzystać, aby schłodzić pokój. Pomogą w tym na przykład nawilżacze powietrza, które zwiększą wilgotność i trochę obniżą temperaturę. Nawilżone powietrze odczuwane jest jako chłodniejsze, co przynosi ulgę w upalne dni. Woda jest doskonałym przewodnikiem ciepła i może być używana do schładzania pomieszczeń na kilka sposobów – ustaw w pokoju miski z lodem, albo zawieś mokre ręczniki przed otwartymi oknami lub drzwiami. Przepływające przez nie powietrze będzie chłodniejsze.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.