Autor zdjęcia/źródło: fot. sxc.hu
Resort zapewnia, że jest to korzystne dla diabetyków. Dwa dostępne na rynku rodzaje insuliny długo działającej, mają być bezpłatne dla pacjentów , którzy zostaną objęci programem terapeutycznym - który jest w fazie tworzenia. Na razie jednak - zanim program powstanie - leki będą odpłatne , tak jak dotąd, w 100 procentach.
Diabetolodzy, którzy uznają, że lek jest dla konkretnego pacjenta wskazany mogą jedynie wypisać receptę na lek pełnopłatny - tak wyjaśnił profesor Waldemar Karnafel, mazowiecki konsultant do spraw diabetologii. Program terapeutyczny dla diabetyków miał być przygotowany do końca tego roku, ale profesor Maciej Małecki z zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ocenia, że wyznaczony termin nie jest możliwy do dotrzymania.
Do końca roku uda się napisać założenia do programu. Profesor Maciej Małecki ma nadzieje, że w ciągu kilku miesięcy insuliny długo działające będą jednak dostępne dla pacjentów objętym programem, kiedy zostanie on zaakceptowany i uruchomiony. Diabetolog podkreśla, że wiele zależy tu od urzędników w ministerstwie zdrowia, którzy zajmują się formalną stroną tworzenia programu. Długo działające analogi insuliny pozwalają na kontrolowane i równomierne wchłanianie insuliny, co powoduje wyrównanie i utrzymywanie na stabilnym poziomie cukru we krwi pacjentów, u których dochodzi do dużych wahań poziomu cukru. Zwykle są stosowane u pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, są też stosowane u niektórych pacjentów z powikłaniami po terapii innymi insulinami. Stosuje się je tylko raz, lub dwa razy dziennie, co jest oceniane przez pacjentów jako duże ułatwienie.