Główny Inspektor Sanitarny na swojej stronie opublikował zalecane maksymalne ilości witamin i składników mineralnych, miedzy innymi żelaza i witaminy B6, które są rekomendowane osobom dorosłym i kobietom w ciąży.
Suplementy diety: bezpieczne dla zdrowia ilości witamin i minerałów
W odpowiednich uchwałach, podjętych13 grudnia 2019 r. ustalono, że:
- Witamina B6 – maksymalna ilość witaminy B6 w suplementach diety została ustalona na poziomie 18mg,
- Magnez – w suplementach dla osób dorosłych maksymalna ilość magnezu to 400 mg/dzień,
- Żelazo – ilość żelaza w suplementach zależy od tego czy przyjmuje je osoba dorosła czy kobieta w ciąży. I tak: dla osoby dorosłej rekomenduje się 20 mg dziennie, natomiast kobieta w ciąży może przyjmować dawkę wyższą – ok 30 mg dziennie. Jednak zastrzega się, że o dawce żelaza dla przyszłej mamy powinien zawsze decydować lekarz, więc na opakowaniu powinna być umieszczona adnotacja: „produkt dla kobiet w ciąży, stosować po konsultacji z lekarzem”.
- Miedź – maksymalna dawka bezpieczna dla osób dorosłych to 2 mg na dzień.
Dlaczego tak ważne jest określenie maksymalnej zawartość witamin i składników mineralnych w suplementach diety dostępnych bez recepty? Z danych rynkowych wynika, że suplementy diety są najczęściej przyjmowaną grupą preparatów. Jeśli natomiast w jakimś preparacie wystąpi brak zgodności z uchwała Główny Inspektor Sanitarny wszczyna postepowanie wyjaśniające mające na celu czy suplement diety spełnia wymagania ustalone w uchwale.
>>> Czytaj też:
Jaka ma być zawartość witamin z grupy B i kofeiny w suplementach? Są WYTYCZNE
Suplementy diety: kiedy, ile i po co je stosować?
Suplementy diety budzą wiele kontrowersji wśród zagadnień dotyczących właściwego odżywiania. Jedni nie wyobrażają sobie dnia bez przyjmowania witamin i składników mineralnych w tabletkach, inni twierdzą, że są zupełnie niepotrzebne, czasem wręcz szkodzą i radzą ich unikać. Czy suplementy diety są więc bezpieczne i kiedy je zażywać?
Suplementy diety, zgodnie z przeznaczeniem, mają uzupełniać niedobory, a nie zastępować prawidłowego i racjonalnego sposobu odżywiania. Przyjmowanie preparatów zawierających witaminy i składniki mineralne może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie jeśli wcześniej skonsultujemy się lekarzem i wykonamy badania określające stężenie ich w naszej krwi. Warto także pamiętać, że przyjmowanie w tym samym czasie suplementów i leków może się wykluczać. Warto także sprawdzać jakoś suplementów i to czy są przebadane klinicznie – niestety tylko ich znikoma część może legitymować się odpowiednimi certyfikatami. Ważne jest także, żeby nie przyjmować suplementów diety, które zawierają te same składniki, bowiem przedawkowanie jest równie szkodliwe dla zdrowia jak ich niedobór.
Źródło: gis.gov.pl