Ile snu potrzebujemy w zależności od wieku? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ile snu potrzebujemy w zależności od wieku?

Ile snu potrzebujemy w zależności od wieku?

Autor zdjęcia/źródło: Fot.: Konga Cichewicz/Unsplash

Sen jest konieczny do życia i zdrowia. Czy ilość snu zmienia się z wiekiem? Sprawdź., co mówią naukowcy.

Odpowiednia ilość snu jest nam niezbędna. Każdy kto zarywa noce, wie jak trudno o energię do działania i dobry nastrój rano. Jesteśmy poirytowani, wszystko wyprowadza z równowagi, mamy tez kłopot z koncentracja i skupieniem się nad wykonywanymi zadaniami. Brak odpowiedniej ilości snu jest też przyczyną chęci na tłuste i słodkie jedzenie. 

Kłopoty ze snem a regeneracja mózgu

Podczas snu mózg “przetwarza” i porządkuje informacje dostarczone mu w ciągu dnia oraz zapełnia pamięć długotrwałą. Naukowcy mówią, że przed ważnym egzaminem, wystąpieniem publicznym lub innym wydarzeniem, podczas którego bazujemy na pamięci nie warto zarywać nocy. O odpowiednią ilość snu powinni także dbać kierowcy, ponieważ niewyspanie jest przyczyną rozkojarzenia i słabszego refleksu i opóźnionych reakcji. Również mamy małych dzieci, cierpiące z powodu niewyspania stają się rozdrażnione, a negatywne emocje przenoszą się na dzieci. 

Jak długo powinniśmy spać, żeby zachować zdrowie?

Osoby regularnie zarywające noce, świadomie bądź dlatego, że mają kłopoty ze snem, nie są tak zdrowe, jak mogłyby być, gdyby codziennie spały odpowiednią ilość godzin. Nie sprawdza się także odsypianie w dni wolne. Zdrowiu również nie służy zbyt długie spanie. Długość niezbędnego, nieprzerwanego snu najczęściej zależy od wieku i tak: 

  • Noworodki – nawet do 20 godzin na dobę

  • miesięczne niemowlę - ok. 14 godzin (z czego ok. 3 godz. w ciągu dnia)

  • Roczne dziecko – 10 godzin w nocy i do 2 godzin w dzień

  • Dzieci w wieku 6-13 lat – potrzebują od 9 do 11 godzin

  • Od 14 do 18 roku życia – 8 do 10 godzin,

  • W wieku od 18 do 64 lat – 7-9 godzin na dobę

  • Seniorzy powyżej 65 roku życia – 7-8 godzin na dobę.

Osoby starsze często skarżą się na kłopoty ze snem, często mają kłopoty z wybudzaniem się w nocy i pobudkami o świcie. Ich sen jest także płytszy. Specjaliści nie potrafią na 100% odpowiedzieć, czy osoby starsze rzeczywiście potrzebują mniej snu, bo ich metabolizm komórkowy jest wolniejszy czy nie znają jeszcze przyczyny, ale wiedza na pewno, że problemy ze zbyt krótkim snę w starszym wieku przyczyniają się do kłopotów z pamięcią. 

Naukowcy odkryli także ciekawa prawidłowość dotyczącą snu nastolatków i wyjaśniają, dlaczego młodzież tak często spóźnia się do szkoły. Piszemy o tym >> TUTAJ 

>>> Czytaj też: Jesteś w CIĄŻY? NIE PRZEGAP: Wykorzystanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu COVID-19

Długość snu może także zależeć od odziedziczonych genów. Zdarza si, że ten kto śpi 4-5 godzin na dobę jest być bardziej wyspany niż osoba, która śpi 8 godzin. 

Przy kłopotach ze snem niezmiernie ważne  stałe pory zarówno udawania się na spoczynek, jak i pobudek. 

Koronasomia: bezsenność związana z pandemią

Pandemia wywołuje nie tylko groźny COVID-19.  Duża część populacji zaczyna odczuwać jej skutki w związku ze zdrowiem psychicznym. Obawy przed zakażeniem siebie i najbliższych, strach przed utratą pracy, ogromny stres związany ze zmianą dotychczasowego trybu życia, m.in. odcięcie od znajomych czy zajęć na siłowni mogą być przyczyną depresji i zaburzeń snu. Stąd nowe zjawisko, którego nazwa powstała od połączenia słów koronawirus i insomnia (bezsenność). Szacuje się, że w wyniku pandemii na bezsenność cierpi teraz ok. 25% populacji. 

Kłopotów ze snem nie powinniśmy lekceważyć i starać się “przeczekać”, by uniknąć skutków takich, jak: otyłość, depresja, stany lękowe, cukrzyca.

>>> Czytaj też:Napady płaczu u niemowlęcia: przyczyny i jak sobie z nimi radzić