Ile powinno spać dziecko i kiedy prześpi całą noc. - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ile powinno spać dziecko i kiedy prześpi całą noc.

Ile powinno spać dziecko i kiedy prześpi całą noc.

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Rodzice dobrze wiedzą, że kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, przespane spokojnie noce Mamy i Taty stają się przeszłością. Zresztą na początku przygody z rodzicielstwem emocje i często stres są tak ogromne, że potrzeba snu schodzi na dalszy plan. Ale po kilku tygodniach niewyspani rodzice zaczynają się zastanawiać: czy nasz maluszek kiedyś zaśnie na dłużej? Kiedy prześpimy w końcu całą noc?

Jak to jest ze snem dziecka 

Sen noworodków to tak naprawdę seria drzemek z przerwami na karmienie. Maleńskie dzieci nie odróżniają dnia od nocy, dlatego ich nocne pobudki mogą powtarzać się co kilkadziesiąt minut lub co kilka godzin. Często dochodzą do tego problemy z brzuszkiem i trudno rozróżnić czy to płacz z powodu głodu czy z kolejowego bólu. 

Dopiero po ukończeniu 3. miesiąca życia (zwanego czasem „czwartym trymestrem") niemowlęta zaczynają wydłużać czas nieprzerwanego snu. Powoli kształtuje się rytm dobowy. Do ukończenia 1. roku życia, większość dzieci ma trzy drzemki w ciągu dnia. Po pierwszych urodzinach liczba drzemek zmniejsza się do dwóch, a potem do jednej, która może towarzyszyć przedszkolakowi nawet do 5. roku życia.

Sen to zdrowie 

U najmłodszych dzieci sen jest tak samo ważny co odżywianie. Odpowiada za rozwój i regenerację mózgu, prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, w tym za wydzielanie hormonu wzrostu oraz za odporność. 

Okazuje się, że równie ważna jest też pora, o której dzieci zasypiają. Według badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio (USA), optymalną godziną rozpoczęcia nocnego odpoczynku w przypadku dzieci jest 20:00. Późniejsze zasypianie może skutkować nadwagą, a w skrajnych przypadkach nawet otyłością w okresie nastoletnim.

Dzieci, których sen jest odpowiednio długi i głęboki, lepiej się czują, są spokojniejsze, nie mają problemów z koncentracją, przyswajaniem i zapamiętywaniem informacji. 

Jak długo powinny spać dzieci?

Naukowcy z amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation (NSF) opublikowali nowe rekomendacje dotyczące długości snu:

  • Noworodki (0-3 miesiące): 14-17 godzin na dobę;
  • Niemowlęta (4-11 miesięcy): 12-15 godzin na dobę;
  • Małe dzieci (1-2 lata): 11-14 godzin na dobę;
  • Przedszkolaki (3-5 lat): 10-13 godzin na dobę;
  • Dzieci starsze (6-13 lat): 9-11 godzin na dobę.

U dzieci do 5. roku życia suma godzin przeznaczonych na sen dzieli się na odpoczynek nocny oraz odpowiednią liczbę drzemek w ciągu dnia. 


Jak pomóc dziecku zasnąć? 

Szybkość zasypiania i jakość snu u noworodków poprawiają codzienne rytuały. Ważne jest, żeby noworodkom od urodzenie towarzyszył stały rytm dnia. Mimo, że przesypiają prawie całą dobę. W wyrabianiu codziennych rytuałów wielką pomocą są szumiące misie, które mogą towarzyszyć maluchom od pierwszego dnia życia. Noworodki świetnie znają dźwięk szumu, bo słyszą go przez wiele miesięcy w brzuchu mamy. Stąd po przyjściu na świat ten dźwięk kojarzy im się ze spokojem i bezpieczeństwem i dlatego dużo szybciej przy nim zasypiają. 

Szumisie dzięki temu szybko stają się wiernym towarzyszem malucha i pomocą dla rodziców. Dźwięk szumu zamknięty w bezpiecznym i miłym misiu wprowadzonym do codziennych rytuałów usypiania najmłodszych, pomoże wyrobić u maluszka rytm dnia, ułatwi zasypianie i nieprzerwany sen.