Higiena okolic intymnych w czasie ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Higiena okolic intymnych w czasie ciąży

 Higiena okolic intymnych w czasie ciąży

Autor zdjęcia/źródło: Higiena okolic intymnych w czasie ciąży@flikr.com/Phalin Ooi

Gdy jesteś w ciąży, jesteś bardziej podatna na infekcje intymne oraz dróg moczowych. W tym czasie powinnaś szczególnie zwracać na to uwagę i przestrzegać higieny dwukrotnie bardziej niż w normalnym stanie.

Kobiecą pochwę na stałe zamieszkuje ponad sto szczepów bakterii. Gdy przeważają dobroczynne bakterie kwasu mlekowego, a środowisko jest kwaśne, nie grozi nam infekcja. Gdy zachwiana zostaje równowaga flory bakteryjnej na przykład, podczas inwazji chorobotwórczych drobnoustrojów czy przy zmianie odczynu pochwy z kwaśnego na zasadowy robi się groźnie, czyli zaczyna się infekcja. Ta ostatnia okoliczność jest normalną konsekwencją zmian hormonalnych, jakie towarzyszą ciąży. Środowisko pochwy zmienia się w kierunku zasadowego. Więcej jest wydzieliny, większe przekrwienie i rozpulchnienie tkanek. I większa podatność na intymne infekcje. Ryzyko zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego pochwy zdecydowanie się zwiększa, gdy kobieta ma cukrzycę ciążową.

Infekcja mamy groźna dla dziecka

Wyleczenie infekcji jest bardzo ważne na każdym etapie ciąży, ale szczególnie tuż przed porodem. Podczas porodu dziecko przeciskając się przez kanał rodny kobiety jest kolonizowane bakteriami mamy. Nie powinno być wśród nich tych szczególnie groźnych, jak np. paciorkowiec Streptococcus agalactiae, który może powodować u noworodka sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, niewydolność oddechową. W 35.-37. tygodniu ciąży warto wykonać wymaz z pochwy. Jeśli wykaże on obecność flory patogennej, należy zacząć leczenie natychmiast lub w okresie przed porodem, w zależności od typu drobnoustroju. Noworodek powinien być przebadany na obecność chorobotwórczych bakterii.

Przestrzegaj zasad higieny

Zmniejszy to zdecydowanie ryzyko infekcji. Dbając o czystość nie tylko poprawiasz własne samopoczucie ale przede wszystkim dbasz o zdrowie.

  • Myj okolice intymne dwa razy dziennie lub nawet częściej, gdy jest taka potrzeba.
  • Używaj do tego celu łagodnych środków o odpowiednim pH np. 5,5 ,dodatkowo może zawierać substancje bakteriobójcze.
  • Nie używaj gąbek ani myjek, gdyż są one siedliskiem bakterii.
  • Zawsze miej przy sobie nawilżone chusteczki do higieny intymnej i korzystaj z nich po każdym skorzystaniu z toalety.
  • Unikaj raczej miejskich szaletów, a gdy już musisz, nie siadaj bezpośrednio na desce sedesowej. Używaj specjalnych jednorazowych nakładek
  • W przypadku mycia i wycierania miejsc intymnych zawsze pamiętaj o właściwym kierunku. Rób to od przodu ku tyłowi nigdy na odwrót. Tak postępując zmniejszasz ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice przedsionka pochwy. Ta sama zasada obowiązuje zawsze podczas podmywania się.
  • Stosuj probiotyki. Dobroczynne bakterie kwasu mlekowego pomagają w utrzymaniu odpowiedniego pH oraz składu flory bakteryjnej pochwy. Lekarz może zalecić stosowanie ich np. w trakcie leczenia miejscowego, antybiotykoterapii lub przy podatności na zakażenia.

Co powinno cię zaniepokoić?

Infekcje intymne, gdy pojawiają się w ciąży mogą być niebezpieczne dla płodu. Dlatego, gdy tylko dostrzeżesz ich pierwsze objawy, powinnaś szybko rozpocząć leczenie. Fakt, iż wydzielina z pochwy jest bardziej obfita niż przed ciążą, nie powinien budzić w tobie niepokoju. Ważne jaka jest ta wydzielina. Jeśli jest wodnista, mlecznobiała czy żółtawa po wyschnięciu, nie ma powodów do niepokoju. To objaw fizjologiczny, typowy dla ciąży. Ale gdy upławy są zielonkawe lub żółte, o serowatej konsystencji i przykrym zapachu, a do tego odczuwasz swędzenie i pieczenie, prawdopodobnie doszło do bakteryjnego lub grzybiczego zakażenia pochwy. W takiej sytuacji zgłoś się do ginekologa. Profilaktycznie możesz stosować preparaty wspomagające odbudowę flory bakteryjnej pochwy. Przy obfitych upławach stosuj wkładki higieniczne, jednak często je zmieniaj, nawet co 1–2 godziny. Długie noszenie wilgotnej wkładki sprzyja namnażaniu się bakterii chorobotwórczych. Jeśli dokucza ci nietrzymanie moczu, używaj specjalnych wkładek, które neutralizują jego przykry zapach.
Nie rób samodzielnie żadnych irygacji pochwy! Taki zabieg może być tylko zalecony przez lekarza ginekologa w określonej sytuacji. Irygacja niszczy mikroflorę pochwy i trzeba aż  trzech dób, żeby ją odbudować, a w  tym czasie chorobotwórcze bakterie oraz grzyby mnożą się znacznie szybciej.
Nie noś obcisłej bielizny, obcisłych spodni, a także bielizny ze sztucznych tkanin. Powodują one przegrzewanie okolic intymnych i utrudniają odprowadzanie wilgoci, wytwarzając idealne środowisko do rozwoju infekcji.
Zwracaj uwagę na używane detergenty. Stosuj środki do prania bielizny, które na pewno cię nie uczulają i nie podrażniają miejsc intymnych. Jeśli masz skłonność do infekcji pierz swoją bieliznę w delikatnych płatkach mydlanych albo proszkach hipoalergicznych dla dzieci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Połóg - jak dbać o higienę okolic intymnych>>

Kiedy w ciąży pojawia się trądzik...>>