Farelka - dodatkowe ogrzewanie w domu i pracy. Jak wybrać dobre urządzenie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Farelka - dodatkowe ogrzewanie w domu i pracy. Jak wybrać dobre urządzenie?

Farelka - dodatkowe ogrzewanie w domu i pracy. Jak wybrać dobre urządzenie?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały partnera artykułu

Farelka to inaczej termowentylator - małe urządzenie, które świetnie sprawdza się jako dodatkowe ogrzewanie niewielkich przestrzeni lub konkretnych miejsc w danym pomieszczeniu. Jeśli centralne ogrzewanie nie zapewnia ci wystarczającego ciepła lub szukasz rozwiązania do domku letniskowego, zwróć uwagę na różne rodzaje farelek.

Jak działa farelka?

W co powinna być wyposażona dobra farelka?

Jakie rodzaje farelek są dostępne na rynku?

Na co zwrócić uwagę, kupując farelkę?

Jak działa farelka?

Farelki to bardzo proste urządzenia. W środku każdego modelu znajduje się grzałka. Nagrzewana jest ona dzięki podłączeniu farelki do prądu. Za rozprowadzenie ciepła z farelki na zewnątrz pomieszczenia odpowiada wiatrak, który także znajduje się w środku konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu farelka elektryczna rozprowadza po pomieszczeniu przyjemne ciepło. Dzięki możliwościom ustawiania nawiewu, w które wyposażone jest właściwie każde nowoczesne urządzenie, możesz skierować ciepło dokładnie tam, gdzie jest to w danym momencie potrzebne. Jedną z ważniejszych zalet farelki są jej kompaktowe wymiary, które pozwalają bez problemu przenieść urządzenie w inne miejsce. Ponadto, termowentylator bardzo szybko się nagrzewa, dzięki czemu na efekty jego pracy nie trzeba długo czekać. 

W co powinna być wyposażona dobra farelka?

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele różnej klasy termowentylatorów. Różnią się one od siebie parametrami i funkcjami. Najprostsze urządzenia nie dają na przykład możliwości regulacji mocy, a o takie rozwiązanie warto zadbać, ponieważ dzięki niemu bez problemu będziesz mógł dostosować pracę urządzenia do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę również na obecność 2 pokręteł: jedno powinno pełnić funkcję termostatu, drugie - umożliwić wybór trybu pracy urządzenia.

Z pewnością farelka powinna mieć funkcję nawiewu zimnego powietrza. Sprawia ona, że termowentylator możesz wykorzystać także latem. Będzie on wtedy działał jak wentylator schładzający powietrze w pomieszczeniu. Nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie. Dobrej klasy farelki posiadają funkcję zabezpieczenia przed przegrzaniem, wyłączają nie automatycznie, jeśli działają zbyt długo. 

Jakie rodzaje farelek są dostępne na rynku?

Dostępne na rynku farelki występują w kilku różnych wariantach. Jedne z najbardziej popularnych to:

  • termowentylatory kolumnowe, pionowe, 
  • farelki ścienne,
  • specjalne termowentylatory łazienkowe z dodatkowymi zabezpieczeniami dla wilgotnych pomieszczeń,
  • termowentylatory, które umieszcza się bezpośrednio w kontakcie, 
  • małe farelki do postawienia na biurku lub stole, farelki do ogrzewania stóp.

Na co zwrócić uwagę, kupując farelkę?

Wybierając farelkę, koniecznie zwróć uwagę na to, aby jak najlepiej była ona dopasowana do twoich potrzeb. Kluczowa będzie tutaj przede wszystkim jej moc. Na https://www.castorama.pl/dostępne są farelki o niewielkiej mocy dedykowane do pracy w małych pomieszczeniach. Im większa moc farelki, tym większą przestrzeń możesz nią ogrzać. Moc termowentylatora może wynosić od 750 do 2000 W. Warto także upewnić się, czy masz możliwość regulacji mocy takiego urządzenia, szczególnie jeśli jego maksymalna moc jest większa. Nie zawsze będziesz bowiem potrzebował aż tak dużego nawiewu, dlatego warto zadbać o możliwość zmniejszenia mocy pracy urządzenia. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • możliwości programowania - im bardziej zaawansowane jest urządzenie, tym większa szansa, że możesz swobodnie programować jego moc, dodatkowo ważna jest obecność termostatu, dostosowującego pracę urządzenia do ustawionej temperatury;
  • kierunek nawiewu - im szerszy zakres oscylacji, tym lepiej urządzenie będzie rozprowadzało ciepło po pomieszczeniu;
  • tryb pracy - do wyboru masz farelki, które tylko nagrzewają pomieszczenie, a także te, które wyposażone w funkcję wiatraka także schładzają powietrze;
  • zabezpieczenia - koniecznie wybierz urządzenie z ochroną przed przegrzaniem i automatycznym wyłącznikiem; jeśli w domu są dzieci, zwróć uwagę na modele chroniące przed poparzeniem;
  • montaż - do wyboru masz urządzenia przenośna, a także te montowane na stałe, do zawieszenia na ścianie.

Podczas wyboru termowentylatora przede wszystkim jednak trzeba kierować się wielkością pomieszczenia, które chcesz ogrzewać. Przy większych przestrzeniach z pewnością dobrym wyborem są modele o mocy 2000 W, które gwarantują, że urządzenie spełni swoją funkcję. Jeśli jednak chcesz dogrzać mały pokoik lub łazienkę, urządzenie może mieć mniejszą moc. Nie licz jednak na to, że farelką będziesz mógł dogrzać pomieszczenie o powierzchni 40 czy 50 metrów kwadratowych. Maksymalna wydajność termowentylatora to ogrzewanie około 20 metrów kwadratowych powierzchni. Weź koniecznie także pod uwagę rodzaj pomieszczenia. Do łazienki koniecznie trzeba kupić specjalną farelkę, przystosowaną do pracy w pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności. Wstawiając tam tradycyjną farelkę, ryzykujesz, że urządzenie ulegnie awarii. Każdy sprzęt powinien posiadać informację od producenta, czy można go stosować w łazience. Niezależnie jednak od zakupu termowentylatora łazienkowego, chroń go przed kontaktem z wodą.