Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-10-22 14:48:13
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Dlatego tak istotne jest, byśmy – jako świadomi opiekunowie – wdrażali do procesów wychowawczych elementy nauki dysponowania pieniędzmi.
Przed przystąpieniem do uczenia dzieci zagadnień z zakresu finansów, spróbujmy stworzyć plan działania, który ułatwi nam potem przeprowadzanie kolejnych lekcji. Przede wszystkim dopasujmy naukę do wieku pociechy – trzylatkowi nie będziemy przecież wykładać skomplikowanych praw ekonomii. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie o to, co chcemy przekazać malcowi. Przede wszystkim naszym celem powinno być wykształcenie świadomych, rozsądnych, mądrych ludzi, którzy nie będą mieli problemu z zarządzaniem pieniędzmi.
Żeby tak się stało, musimy nauczyć dzieci, jak odróżniać potrzeby od pragnień, jak patrzeć na reklamy, skąd się biorą pieniądze, czym jest uczciwa praca, jak działają pożyczki i kredyty gotówkowe, czym jest mądre inwestowanie. Uzbrojone w taką wiedzę szkraby wejdą w dorosłość z potrzebną do dostatniego życia mądrością.
Wielu rodziców zastanawia się, jak uczyć młodych ludzi i co zrobić, by w sposób zrozumiały przekazać im wiedzę o skomplikowanym świecie finansów. Wątpliwości budzi wręczanie kieszonkowego, jego wysokość i to, na jakie samodzielne zakupy pozwalać malcowi. W zależności od wyznawanego światopoglądu i metod wychowawczych możemy dawać podopiecznemu pieniądze w ramach comiesięcznego wynagrodzenia przyznawanego niezależnie od zasług lub na zapłatę za wykonywanie poszczególnych zadań i obowiązków. Tylko od nas zależy, która forma przyznawania szkrabowi środków będzie odpowiednia.
Zastanówmy się też, jakiego kupowania chcemy uczyć pociechę. Zwróćmy uwagę na uczucia, które nam samym towarzyszą przy okazji codziennych sprawunków. Czy kierujemy się emocjami, czy może skrupulatnie planujemy wydatki? Pokażmy dziecku, że wydawanie pieniędzy to nie sklepowa przygoda, a poważna, istotna inwestycja. Nie mówmy, że zakupy to sposób na relaks, pokażmy, by nie kierować się zachciankami, a raczej potrzebami. To klucz do sukcesu.
Niezwykle istotne dla edukacji finansowej najmłodszych jest zaznajomienie ich z takimi pojęciami jak pożyczka czy kredyt gotówkowy. Pokażmy, jak rozsądnie podchodzić do produktów bankowych, jakie kredyty wybierać, czym się kierować. Wskażmy też, jak istotne jest to, by wchodzić we współpracę tylko ze sprawdzonymi, doświadczonymi podmiotami. Santander Consumer Bank – bank od kredytów to jedna z takich godnych zaufania firm. Pokażmy dziecku, że wszelkie decyzje finansowe będą mieć wpływ na ich przyszłe życie, na stan portfela, domowy budżet. W zarządzaniu pieniędzmi liczy się rozsądek. Niech on będzie naszym edukacyjnym przewodnikiem. Nastolatków możemy z powodzeniem uczyć czytania tabel opłat, pokazywać koszty pożyczek i mówić, czym są poszczególne wskaźniki bankowe. Młody człowiek jest już na tyle dojrzały, by zrozumieć wszystkie te zagadnienia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.