Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-10-09 10:49:17
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Freepik
Czas spędzony w przedszkolu powinien być czasem miły, bezpiecznym, a dodatkowo zapewnić maluchowi dobry rozwój i możliwość nawiązania kontaktów społecznych. Jednym z elementów nieodłącznie związanych z przedszkolem jest leżakowanie, a co za tym idzie sen i odpoczynek w ciągu dnia. Jednak nie wszystkie dzieci chcą spać w przedszkolu, dlatego przedstawiamy kilka rozwiązań, które może zastosować rodzic, aby pobyt dziecka był w placówce bardziej komfortowy.
Możliwość leżakowania jest obowiązkowa w przedszkolach, w których dziecko przebywa powyżej 5 godzin. Pamiętajmy jednak, że jest to możliwość, a prawo oświatowe nie reguluje do końca kwestii leżakowania. Dlatego każda placówka może indywidualnie decydować, która grupa i kiedy leżakuje. Albo placówka może zupełnie zrezygnować z tej formy wypoczynku.
Jednak nie każde dziecko chętnie zasypia w przedszkolu, a dla wielu rodziców i wychowawców może to być nie lada wyzwanie. Drzemka w ciągu dnia jest ważna dla dobrego rozwoju małego dziecka, a także wyciszenia, regulacji emocji i odpoczynku, jednak niektóre maluchy mają trudności z przystosowaniem się do tego rytuału w przedszkolu. Jak pomóc dziecku, które nie chce spać w przedszkolu ciągu dnia?
Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, warto spróbować zrozumieć, dlaczego dziecko nie chce spać w przedszkolu. Czy jest to związane z nową rutyną, lękiem przed rozłąką, czy może dziecko ma trudności z zaśnięciem w obecności innych dzieci? Może być też tak, że dziecko nie jest zmęczone w tym czasie, gdyż późno chodzi spać w domu i po prostu nie potrzebuje drzemki. Tutaj kluczowa będzie współpraca z wychowawcami. Dowiedz się, jak wygląda rytuał zasypiania w przedszkolu, jak wychowawca podchodzi do dzieci, które mają trudności ze snem, i jakie warunki są zapewnione podczas drzemki.
Może warto zastanowić się nad małymi zmianami w tym, jak przygotowywane jest dziecko do snu w przedszkolu. Jeśli nie jest to pora snu dziecka i stanowczo odmawia ono leżakowani, być może jest możliwość, aby w tym czasie zapewnić mu możliwość wyciszenia w innej formie, niż spanie i leżenie.
Jeśli dziecko chodzi późno spać w domu, może być trudniej dla niego zasnąć w przedszkolu o wcześniejszej porze. Ważne jest, aby wprowadzić stałą godzinę snu w domu, co pozwoli dziecku lepiej zsynchronizować swój rytm z tym, co dzieje się w przedszkolu.
Niektóre dzieci potrzebują specjalnych warunków, aby zasnąć – mogą preferować konkretną pozycję do spania, potrzebować kocyka czy maskotki. Warto dowiedzieć się, co mogłoby pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo. Jeśli w przedszkolu jest to możliwe, daj dziecku jego ulubioną poduszkę, kocyk czy maskotkę, które kojarzą mu się z domem. Porozmawiaj również z wychowawcą, nad możliwością zastosowania takich właśnie dodatkowych środków.
Dzieci mają różne potrzeby, jeśli chodzi o sen, i nie każde z nich będzie chciało lub mogło spać w przedszkolu. Ważne jest, aby podejść do tego z wyrozumiałością, zrozumieć przyczynę problemu i dostosować metody do indywidualnych potrzeb dziecka.
CZYTAJ TEŻ >> Jak pomóc dziecku, gdy inni nie chcą się z nim bawić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.