Opublikowany przez: monika.g 2016-01-08 11:55:06
Noworodki i niemowlaki śpią często i równie często się budzą. Przyczyną tego jest przeważnie mokra pielucha, głód lub potrzeba bliskości. Rodzice z czasem uczą się rozpoznawać te potrzeby po rodzaju płaczu dziecka. Okazuje się jednak, że problem zasypiania nie przechodzi dzieciom wraz z wiekiem. Maluchy w wieku 1-2 lat często trudniej jest uspać niż noworodka. W przypadku niemowlaka wystarczy bowiem zaspokoić jego aktualną potrzebę i sam bez problemów zasypia w ciągu kilku minut. Natomiast starsze dziecko potrzebuje coraz więcej czasu, żeby się wyciszyć i zasnąć głębokim snem.
(123rf.com @ Dziecko nie chce spać)
Dzieci do piątego roku życia powinny spać około 12 godzin (razem z popołudniową drzemką), a starsze około 10. Mimo, że z dwulatkiem można się już komunikować to w przypadku, gdy marudzi z powodu zmęczenia, ale mimo to nie chce spać ciężko jest ocenić jaka jest tego przyczyna. Dziecko samo tego nie wie, a nawet jeśli wie to nie potrafi nam tego przekazać. Jak pomóc dziecku zasnąć?
Dziecko nie chce spać – przyczyny
Złe nawyki – zwróćmy uwagę na przyzwyczajenia dziecka, jeśli do tej pory zasypiało ono tylko w łóżku rodziców to teraz nie będzie chciało spać samo. Jeśli jest przyzwyczajone do zasypiania przed telewizorem to nie zaśnie, gdy będzie zbyt cicho.
Zbyt późne jedzenie kolacji – dziecko powinno zjeść ostatni posiłek na około 2 godziny przed snem. Jeśli ten odstęp jest mniejszy maluch może być zbyt pobudzony, żeby zasnąć.
Zwracanie na siebie uwagi rodziców – gdy maluch czuje się za mało dopieszczony przez rodziców w ten sposób próbuje zwrócić na siebie ich uwagę. Musisz poświęcić mu trochę więcej czasu również w ciągu dnia, a nie tylko przed snem, gdy przeszkadza również tobie w zaśnięciu.
Strach, niepokój – upewnij się, że dziecko nie boi się ciemności lub nie ma koszmarów. Jeśli odczuwa niepokój na pewno nie zaśnie zbyt łatwo, a w nocy będzie się budziło. Zapewnij mu bezpieczeństwo, zostaw zapaloną małą lampkę lub światło na korytarzu i uchylone drzwi.
Koszmary – czasem nie dają dziecku spokojnie spać, wzbudzają strach i niepokój. Maluch nie rozumie, że to, co dzieje się we śnie nie dzieje się naprawdę. Zastanów się jaka jest przyczyna takich snów, czy malec się czegoś boi, ma jakieś problemy, a może oglądał jakąś bajkę czy film, którego się przestraszył.
Obawa przed rozstaniem – dziecko często boi się zostawać samo, dlatego próbuje zatrzymać rodzica przy sobie jak najdłużej wymyślając kolejne tematy do rozmów lub potrzeby do spełnienia („mamo, chce mi się pić/siku”, „poczytaj mi jeszcze bajkę”). Zatrzymanie rodzica absorbuje go tak bardzo, że nie pozwala mu się wyciszyć.
Dziecko nie chce spać – rozwiązania
Przygotuj odpowiednio pokój – zwróć uwagę na warunki w jakich dziecko zasypia. Przewietrz pokój przed położeniem do snu dziecka. Sprawdź temperaturę, najlepsza do snu dla dziecka wynosi 18-22 stopnie, a optymalna to 19 stopni.
Odróżnianie dnia od nocy – naucz dziecko, że w dzień robi się inne rzeczy niż w nocy, np. w ciągu dnia bawi się klockami, a wieczorem już nie, gdy idzie do łóżeczka bierze swoją przytulankę, z którą zasypia, itp. Jeśli dziecko śpi w ciągu dnia nie zasłaniaj mu całkowicie okien, żeby wiedziało, że to tylko drzemka w ciągu dnia, krótsza niż sen w nocy. Nie musisz też zachowywać się bezszelestnie, nie wyłączaj radia i nie chodź na palcach.
Codzienne rytuały – dziecko nawet kilkuletnie nie ma jeszcze takiego poczucia czasu jak dorosły człowiek, dlatego nadal ważne są dla niego codzienne rytuały i ustalony rytm dnia, aby wiedziało, że np. po kąpieli przychodzi czas na ścielenie łóżka i zasypianie.
Aktywność w ciągu dnia – żeby dziecku łatwiej było zasnąć wieczorem musi się odpowiednio zmęczyć w ciągu dnia. Najlepiej jak będzie spędzać czas na świeżym powietrzu, niech biega lub bawi się z innymi dziećmi na placu zabaw.
Rozmowa – jeśli widzisz, że malca coś niepokoi, czegoś się boi, porozmawiaj z nim o tym (jeśli oczywiście umie on już mówić). Jeśli problem z zasypianiem często się powtarza wypytaj dziecko czemu nie chce spać. Nawet niedokładne tłumaczenia brzdąca pozwolą ci wyciągnąć jakieś wnioski i ułatwią zlikwidowanie problemu z zasypianiem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pomysły na wspólne chwile z dzieckiem w mroźne dni>>
Bunt dwulatka - jak sobie radzić?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
EdwardaBrown1967 2016.01.14 10:38
Jak ja się cieszę, że mój śpi jak aniołek od samego początku :)
Patrycja Sobolewska 2016.01.12 21:24
bardzo przydatny artykuł na pewno nam pomoże z mojego synka nocnymi charcami :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.