Jeśli dziecko karmione butelką oddaje w ciągu dnia co najmniej sześć półwodnistych stolców lub mniej ale z widocznymi pasmami śluzu lub krwi możesz stwierdzić biegunkę. Biegunka u dziecka karmionego piersią objawia się także większą ilością wypróżnień. Kupki malca są wodniste i pieniste, czasem podbarwione krwią lub domieszką śluzu, a przede wszystkim ich zapach jest inny od normalnego. W tym czasie dziecku mogą towarzyszyć gorączka i wymioty. Dziecko boli brzuszek, nie chce jeść i ma zły humor.
Biegunka u dziecka - Przyczyny
U niemowląt karmionych zgodnie z zaleceniami lekarza, biegunka wywołana zatruciem pokarmowym zdarza się rzadko. Bardziej prawdopodobną przyczyną wodnistych stolców i wymiotów jest infekcja spowodowana rotawirusami. Z chorym niemowlęciem musisz jak najszybciej jechać do lekarza.
Do najczęstszych przyczyn dziecięcej biegunki należą:
- wirusy oraz bakterie (np. gronkowce, pałeczki Salmonella lub E. coli), a także pasożyty, w tym robaki, np. lamblie, owsiki czy glista ludzka
- nieświeży pokarm
- alergia na konkretny składnik diety lub nietolerancja np. mleka krowiego, laktozy lub glutenu
- błędy dietetyczne, jak np. podanie niemowlęciu wzdymających warzyw
- ząbkowanie
- antybiotyki, które eliminują z przewodu pokarmowego malca tzw. dobre bakterie, zaburzając w ten sposób równowagę mikrobiologiczną w jelitach
- mukowiscydoza
- nieprawidłowe wykształcenie jelita grubego
- nadchodząca infekcja.
Biegunka u dziecka - Leczenie
Podczas biegunki podawaj dziecku picie. Najważniejsze jest regularne ich nawadnianie, ale tylko wtedy, gdy biegunka nie jest zbyt wodnista. Maluch powinien pić często małymi porcjami, gdyż zbyt dużo płynu na raz może sprowokować u niego wymioty. Uzupełnianie elektrolitów i wody zapewni maluchowi specjalny preparat Gastrolit. Biegunka oczyszcza organizm dziecka z tego, co mu szkodzi, dlatego przede wszystkim przeciwdziałaj utracie przez malucha płynów podając mu picie. Jeśli malec nie chce pić lub utrata płynów jest znaczna, musisz jechać z nim do szpitala.
Koniecznie podawaj probiotyk. Kupisz go w aptece. Najlepszy jest preparat zawierający bakterie kwasu mlekowego, które przywracają prawidłową florą bakteryjną jelit i wypierają chorobotwórcze drobnoustroje. U małego dziecka nie stosuj węgla lekarskiego ani żadnych preparatów zatrzymujących biegunkę, a przeznaczonych dla dorosłych.
Podawaj dziecku lekkie i łagodne potrawy. Metoda głodówki już od dawna się nie sprawdza i tylko dodatkowo osłabia dziecko. Nie ma też potrzeby wprowadzania specjalnej diety. Już po 4 godzinach od wystąpienia objawów dziecko może normalnie jeść. Twoje mleko będzie dla malucha także napojem, więc go nie ograniczaj. Podaj dziecku kisiel, przecier z rozgotowanych jabłek lub puree z banana. Może to być również tarte jabłko lub ryż z nim zapiekany.
Starszym dzieciom podaj pszenną bułeczkę z szynką lub łagodną zupę pomidorową przygotowaną bez użycia mięsnego wywaru lub zupę krem z warzyw z przewagą marchewki. Możesz też przygotować potrawkę z kurczaka z ryżem i duszoną marchewką lub pulpety z chudej ryby z ugotowanym brokułem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Probiotyki dla dzieci – czy warto stosować?>>
Rotawirusy - objawy „jelitówki” u dzieci>>