Opublikowany przez:
Marcin1984
2011-01-19 10:05:57
Wanda, znana na Familie.pl jako Babcia Ali i Mai powiedziała nam, że dla niej bycie babcią jest bardzo szczególnym przeżyciem.
– Największą radość sprawia mi, jak wnuczki śpiewają o mnie piosenki – powiedziała. – Mieszkam z córką i wnukami w jednym domu, mam więc z nimi na co dzień dobry kontakt. Wspieram córkę w wychowaniu dzieci, ale nigdy nie staram się jej wyręczać – powiedziała Wanda.
Jadwiga, babcia bliźniaków nie ma tak dobrze. Jej wnuki mieszkają w Grecji, więc widuje się z nimi bardzo rzadko.
- Kontakt mamy głównie przez skype i przez ekran monitora widzę, jak dzieci tańczą, śpiewają, śmieją się i rozmawiają. Ściska mnie wtedy w dołku, bo nie mogę ich przytulić, gdy widzimy się tylko przez szklany ekran. – powiedziała Jadwiga. - Dla własnych dzieci nigdy nie miałam dużo czasu, dlatego nadrabiam to z wnukami. Choć moja córka mieszka daleko, kontaktujemy się często. Lubię też wysłać im jakąś paczkę i trochę porozpieszczać. Choć w taki sposób rekompensuję brak częstego kontaktu osobistego z wnukami. Teraz one są całym moim światem, choć niedługo to się zmieni, bo moja synowa też jest w ciąży i na wiosnę znów będę babcią.
Grażyna, Familijna babcia Oliwki nie wyobraża sobie dziś życia, bez swojej wnuczki. – Rodzice wychowują, ale to z babcią wnuczka spędza dużo czasu. Jestem z nią niemal od samego początku i pomagam córce opiekować się Oliwką. Zajmowanie się wnuczką jest to ogromna radość i nie jestem sobie dziś w stanie wyobrazić, że mogłoby być inaczej. Już czekamy z mężem na kolejne wnuki – powiedziała ze śmiechem Grażyna.
Dziadkowie pomagają, uczą, wspierają rodziców w wychowaniu dzieci. A jak powinna wyglądać ich rola okiem eksperta? Rozmawiamy o tym z psycholog Katarzyną Pokropską.
Marcin Osiak: Jaką rolę w życiu rodziny powinni odgrywać dziadkowie?
Katarzyna Pokropska: Każdy z nas ma swoją określone role do spełnienia w rodzinie. Możemy być jednocześnie dzieckiem swoich rodziców, partnerem, rodzicem, teściową, a wreszcie dziadkiem czy babcią. Każda rola jest wyjątkowa i posiada specyficzne tylko dla niej cechy, tak więc babcia na przykład dla swojego wnuka powinna być babcią i nie wchodzić w rolę matki, dla syna czy córki, matką i nie wchodzić w rolę partnera. Tak czy inaczej rola dziadków w rodzinie jest nie do przecenienia, jednak powinni pamiętać o sobie i nie poświęcać się nadto dla dzieci i wnuków.
Marcin Osiak: Co może być przyczyną tego, że dzieci odcinają się od swoich rodziców w momencie, gdy zakładają własną rodzinę?
Katarzyna Pokropska: Przyczyn może być wiele, np. brak więzów rodzinnych na które składać się może jakiś żal z przeszłości, konflikty. Paradoksalnie, przyczyną odcięcia się dzieci od rodziców może być również nadmierne związanie i zależność. Dzieci chcąc przeżyć życie po swojemu, muszą niejednokrotnie mocno odizolować się od "nadopiekuńczych" rodziców. Dorosłym dzieciom często trudno stawiać granice rodzicom i jedyne rozwiązanie jakie znajdują aby stać się autonomicznymi to właśnie odcięcie się od rodziców. Należy podkreślić, że zaznaczenie granic swojej nowej rodziny, pewnego rodzaju "odcięcie", ale nie izolacja, jest naturalne i rozwojowe.
Marcin Osiak: Jaki wpływ powinni mieć dziadkowie na wychowanie wnuków?
Katarzyna Pokropska: Mówi się, że dziadkowie są od rozpieszczania, a rodzice od wychowywania i ogólnie mówiąc to zdanie zawiera wiele prawdy. Dziadkowie to wielki skarb, ale już spełnili swoje zadania wychowawcze i teraz swoim wnukom przekazują wartości, których zabiegani często rodzice nie będą w stanie przekazać i bardzo dobrze, ale dla wnuków powinni być dziadkami i babciami i nie mylić tej roli z rolą matki czy ojca. Niech młodzi rodzice cieszą się tą wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju rolą. Wspominamy z czułością, już jako dorośli gdy dziadków nie mamy, rzeczy, które z nimi robiliśmy - pierwsza modlitwa, zabawki na choinkę, szycie ubrań dla lalek z babcią, karmik dla ptaków zrobiony z dziadkiem i ich ogromną miłość, cierpliwość, zachwyt wobec nas i bezwarunkową akceptację i to jest rola najważniejsza, nie do ocenienia.
Marcin Osiak: W jaki sposób powinno traktować się dziadków, aby nie czuli się ani wykorzystywani, ani odrzuceni przez swoje rodziny?
Katarzyna Pokropska: Myślę, że w tym aby dziadkowie nie czuli się odrzuceni i wykorzystani przez rodziny dzieci, mają udział wszyscy w rodzinie, również dziadkowie. Wzajemny szacunek i zaufanie to podstawa, nie narzucajmy sobie nawzajem swojego zdania, pozwólmy na autonomię, a będziemy chętniej spędzać ze sobą czas.
Marcin Osiak: Czy ciężko jest się pogodzić ludziom z tym, że zostali dziadkami? Jak pokonać ten stan, w którym uświadamiamy sobie, że jesteśmy już ludźmi starymi (dziadkami)?
Katarzyna Pokropska: To bardzo szeroki temat, pyta Pan nie tylko jak wejść w rolę dziadka czy babci, ale też o główny egzystencjalny problem - przemijanie - to cały szeroki dział filozofii, religii, psychologii. To bardzo trudne uporać się z "pustym gniazdem", z przemijaniem, starzeniem, zmierzaniem ku końcowi i właśnie narodziny wnuków i obcowanie z nimi może tu mieć ogromne pozytywne znaczenie dla dziadów. Być znowu potrzebnym, uwielbianym przez wnuka czy wnuczkę - bezcenne.
Marcin Osiak
m.osiak@familie.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
81.190.*.*
2011.01.25 18:46
U mnie niestety babcia ( teściowa) wyróżnia wnuków i faworyzuje tylko dzieci córki . Niby przychodzi na urodziny i kupuje prezent tak samo na święta . Niestety poza tym nawet lizaczka nie kupi . Staram się aby synek ( 6 lat) miałom z nią kontakt i jeździmy do niej dwa razy w miesiącu . Niestety nic to nie daje , najukochańsze , najmądrzejsze są tylko dzieci córki . Chodź mój synek należny do dzieci spokojnych i to nie jest tylko moja opinia ,ale znajomych i Pan z przedszkola . Z tamtymi dziećmi jeździ na basen do kina itp . Córki mniejsze dziecko to naprawdę bardzo żywiołowy chłopiec i rozrabiaka . Bije większe dzieci od siebie gryzie itp , ale babcia twierdzi ze tak się broni . Wiec nie wszystkie babcie są dobre . Z zazdrością czytam artykuły o super babciach i szkoda ze mój synek takiej nie ma , a mnie jako matkę strasznie to boli w w sytuacjach nawet wyjątkowych jak choroba czy pobyt w szpitalu nie mogę na nią liczyć . Pozdrawiam wszystkie super babcie i dbajcie o nie bo to prawdziwy skarb POZDRAWIAM
Justyna mama Łukasza
2011.01.21 09:42
Moi rodzice są wspanialymi dziadkami, wspierają nas codziennie, babcia raczej wychowuje a dziadek rozpieszcza ale rozsądnie. Wychowywali już mojego bratanka przez 12 lat, a teraz pomagaja nam. Wnuczki od drugiego brata mieszkają daleko i rzadko widują, więc miłość przelewją na Łukasza, nie wyobrażam sobie żeby ich zabrakło.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!