Zgaga to dolegliwość, która objawia się uczuciem pieczenia, bólem lub dyskomfortem w okolicy przełyku i klatki piersiowej. Występuje zazwyczaj po jedzeniu, zwłaszcza tłustych lub pikantnych potraw, ale może również pojawić się po wypiciu kawy, alkoholu, czy paleniu papierosów. Często jest wynikiem niestrawności, a także refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli cofania treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Zgaga jest dość powszechnym problemem, ale można sobie z nią poradzić za pomocą prostych i skutecznych sposobów.
Jak unikać zgagi, gdy wiesz, że masz do niej skłonność?
Gdy zgaga pojawia się u nas raz na jakiś czas, możemy spróbować łagodzić ją domowymi sposobami. Jednak, gdy dolegliwość często sę powtarza, warto skontaktować się z lekarzem – być może będziemy potrzebowali dodatkowych badań. Jak można uniknąć zgagi? Najprościej jest do nie dopuszczać. Co więc robić, aby zmniejszyć ryzyko zgagi?
- Unikajmy potraw i napojów, które mogą wywołać zgagę. Należą do nich tłuste potrawy, pikantne przyprawy, czekolada, kawa, herbata, napoje gazowane, alkohol, a także mięta i miętowe gumy do żucia.
- Odpowiednio nawadniaj organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody może pomóc zmniejszyć dolegliwości związane z zgagą. Staraj się pić wodę przed jedzeniem, a nie po nim, aby nie rozcieńczać kwasu żołądkowego.
- Zmień sposób odżywiania. Spożywanie mniejszych posiłków, częściej w ciągu dnia, zamiast trzech większych, może pomóc zmniejszyć objawy zgagi.
- Unikaj jedzenia tuż przed snem. Odczekaj co najmniej dwie godziny po jedzeniu, zanim położysz się spać.
- Używaj nieco wyższej poduszki podczas snu. To może pomóc uniknąć cofania się kwasu żołądkowego z powrotem do przełyku, co jest jedną z przyczyn zgagi.
- Stosuj domowe sposoby na zgagę. W przypadku, gdy objawy zgagi są umiarkowane, można spróbować kilku domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości.
Do najpopularniejszych domowych sposobów na zgagę należą:
- Sok z aloesu - ma właściwości łagodzące i może pomóc zmniejszyć objawy zgagi. Należy pić 2-3 łyżki soku 2 razy dziennie.
- Imbir - jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Łagodzi również objawy zgagi.
- Woda z miodem. Mieszanka wody i miodu działa jak naturalny środek przeciwwrzodowy i może pomóc zmniejszyć kwaśność w żołądku. Wystarczy wymieszać 1 łyżkę miodu w szklance ciepłej wody i pić przed posiłkiem lub na czczo.
- Siemię lniane. Pij napar z siemienia lnianego, który ochroni śluzówkę żołądka, a dodatkowo złagodzi objawy zgagi.
CZYTAJ TEŻ >> Prezenty na komunię dla chłopca i dziewczynki - ZOBACZ