W związku z rosnącą inflacją oraz cenami produktów, usług i paliw wiele osób jest zainteresowanych złożeniem wniosku o dodatek osłonowy – także online. Dodatek osłonowy jest świadczeniem pieniężnym, które ma posłużyć jako rekompensata m.in. opłat za prąd i ogrzewanie. O przyznanie dodatku osłonowego mogą wystąpić osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł (w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego) lub 1,5 tys. zł (w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego).
Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?
Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r, w niektórych gminach także online. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia.
Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy, również online? Wniosek o dodatek osłonowy należy złożyć w formie papierowej w gminie, która otrzymała dofinansowanie. Warto jednak sprawdzić bo niektóre ośrodki i gminy mogą mieć możliwość złożenia wniosku osłonowego online – poprzez skrzynkę ePuap.
Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku o dodatek osłonowy, jeśli zależy nam na czasie, ponieważ tylko złożenie wniosku o dodatek osłonowy do 31 stycznia 2022 gwarantuje pierwszą wypłatę środków do 31 marca 2022.
Dodatek osłonowy 2022: jakie są kryteria i wysokość dodatku?
Składając wniosek o dodatek osłonowy możemy liczyć na dopłaty:
- Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
- Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
- Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
- Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.
W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.
CZYTAJ TEŻ >> Rodzinny kapitał opiekuńczy - dokumenty - jak złożyć?