Opublikowany przez:
Kasia P.
2015-02-26 16:07:20
„Dobre wychowanie to podstawa” – mawiała moja babcia i burkał dziadek, gdy ktoś z młodszych podopiecznych nie odpowiadał mu na zwykłe Dzieńdobry. Czym właściwie jest dobre wychowanie. Dla każdego z rodziców odpowiedź jest na pewno inna, ale przecież jest kilka tradycyjnych, niezbędnych zasad, których trzeba się trzymać. Przestawiamy wybór redakcji. Nasze żelazne TOP 5
Dobre wychowanie - zasady
ZASADA ULI „Szacunek do starszych”
Nasza pierwsza zasada! Dziadek Uli zawsze powtarzał: „Poczekaj Ty też kiedyś będziesz miała swoje lata”. Chodzi o szacunek nie tylko do babć, czy dziadków, lecz także do osób dorosłych, czy starszego rodzeństwa. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej ceni się wiek. Uznajemy, że warto o tym pamiętać!
ZASADA ALEKSANDRY WIKTORII „ Mów zawsze: dzień dobry”
Ola była prztykana palcem w plecki, by przywitać się z nową osobą. Mały wstydziuch miał z tym problemy, za to teraz z podniesioną głową wchodzi na spotkania i wita się z rozmówcami. Zawsze trzeba się ładnie i wyraźnie przywitać. To podstawa, prawda?
„Pamiętam, kiedyś jak wychodziłam z babcią ze sklepu, babcia zapytała: A czegoś nie zapomniałaś? Mała Ola na to: Dobranoc”. :)
ZASADA OLI „Uważaj na słowa”
Słowa potrafią bardziej ranić niż kuksaniec. – tłumaczyła mama Oli, obrazując scenki i rozmówki na misiach. Nie wolno powiedzieć drugiemu misiowi, że jest gruby, czy brzydki. Czasem lepiej ważyć słowa, żeby nikogo nie zranić. Eh… jak często kłótnie maluchów wynikają właśnie z ciętego języka! :)
ZASADA MONIKI „Jedz ładnie”
Rodzice Moniki dbali o to by ładnie siedziała przy stole, nie mlaskała i szanowała jedzenie. Zawsze w gościach trzeba uszanować czyjeś starania i wszystko ładnie zjeść z talerzyka. Może dlatego Monika tak polubiła, gotowanie? W każdym razie wtedy w byciu grzeczną Monice zawsze pomagał wierny piesek. No tak, dzieci zawsze użyją fortelu.
ZASADA KASI „ Magiczne słówka”
Tato zawsze pytał: „A magiczne słowo?”. Mama śmiała się i odpowiadała: „Abrakadabra”, ale Kasi nie było wtedy do śmiechu, bo zazwyczaj trzeba było posypać głowę popiołem i powiedzieć: „Przepraszam”. Dołączyły do tego szybko „Proszę”, „Dziękuję”, „Nic nie szkodzi”, „Wzajemnie”. Tak! Niech nasze dzieci wiedzą, że słowa mają moc!
To nasze żelazne zasady, a czy TY masz swoje? Czego uczysz swoje dziecko? Przypominają Ci się jakieś śmieszne zasady Twoich rodziców. Dobre wychowanie to jest to!
Posłuchaj co o dobrym wychowaniu mówią same dzieci!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
178.43.*.*
2015.04.02 23:27
No tak, bezpieczenstwo to podstawa. Wiele dzieci ma problem z tym, zeby sie otworzyc przed rodzicami, powinnismy byc uczuleni na to, czy cos sie dzieje w zyciu naszego dziecka czy nie. od malego powinno wiedziec, ze trzeba rozmawiac na kazdy temat bez wzgledu na to, czy jest to temat wstydliwy czy tez nie. Tyle sie slyszy o przemocy seksulanej dlatego powinnismy byc bardziej czujni
janja
2015.03.29 15:57
Ja abym jeszcze tutaj dodała informacje o tym, że części ciała dziecka są szczególnie chronione i uczyła swoje dziecko mówienia "nie", szacunku do siebie i zwracanie się o pomoc, kiedy dzieje się coś złego. Taka rozmowa może być oczywiście trudna, ale może ochronić dziecko od wykorzystywania seksualnego.
janja
2015.03.29 15:56
Ja abym jeszcze tutaj dodała informacje o tym, że części ciała dziecka są szczególnie chronione i uczyła swoje dziecko mówienia "nie", szacunku do siebie i zwracanie się o pomoc, kiedy dzieje się coś złego. Taka rozmowa może być oczywiście trudna, ale może ochronić dziecko od wykorzystywania seksualnego.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!