Opublikowany przez:
ULA
2011-11-22 11:30:02
Familie.pl: W jakich sytuacjach i komu opłaca się wziąć pożyczkę świąteczną?
Krzysztof Bontal: Raczej nie ma osób, którym by się to opłacało. Już samo zestawienie stwierdzenia „pożyczka świąteczna” i „opłacało” w jednym zdaniu trochę mi nie pasuje. Lepiej pomyślmy, komu nie zaszkodzi.
A nie zaszkodzi na pewno tym, którzy będą w stanie szybko swój dług zwrócić. Tego typu produkty często są wysokooprocentowane i okres, w jakim będziemy dokonywać spłaty ma ogromny wpływ, na to ile w sumie oddamy. Jeśli nie udało nam się odłożyć na święta wcześniej, zastanówmy się czy na pewno będziemy w stanie wygospodarować środki na spłatę rat. Jeśli nie będziemy tego pewni, może lepiej wyprawić święta skromniejsze, ale za swoje.
Familie.pl: Czy pożyczki świąteczne są popularne? O jakich dochodach ludzie najczęściej je biorą?
Krzysztof Bontal: Okres Świat Bożego Narodzenia to jeden z najlepszych okresów dla instytucji udzielających pożyczek. Doskonale znają one nasze potrzeby i są doskonale przygotowane na ich zaspokojenie. W dużej mierze sami się do tego przyczyniamy.
Biesiadowanie leży w naszej naturze i nie jesteśmy w stanie sobie odmówić tej przyjemności, zwłaszcza w tak radosnym okresie roku.
Do tego dochodzi oczywiście tradycja obdarowywania się upominkami. To wszystko jednak kosztuje. I to skłania nas do sięgnięcia po dodatkowy zastrzyk finansowy.
Głównymi Klientami pożyczkodawców są ludzie niezamożni i średniozamożni, a przeciętna pożyczka waha się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Familie.pl: Gdzie najlepiej wziąć pożyczkę na święta - w banku czy innego rodzaju instytucji?
Krzysztof Bontal: Oczywiście, że w banku. Wszyscy wiemy, że na rynku jest wiele firm oferujących tzw. szybką gotówkę. Ale ile naprawdę wiemy o samych firmach, w których chcemy pożyczać ? Banki podlegają ciągłej kontroli, co zapewnia maksimum bezpieczeństwa dla Klienta. Czy inne instytucje są tak samo sprawdzane ? Raczej nie.
Familie.pl: Na co powinniśmy zwrócić uwagę biorąc świąteczną pożyczkę?
Krzysztof Bontal: Na to, żeby działać z umiarem. Pamiętajmy, że co się pożyczy, należy oddać. Nigdy nie powinniśmy podchodzić do zadłużania się na zasadzie „pożyczę, a później jakoś to będzie”. To pierwszy krok do pętli kredytowej, z której nie tak łatwo się wydostać.
Gdy już jednak jesteśmy pewni, że chcemy wziąć pożyczkę przeanalizujmy wszystkie występujące w niej opłaty. Banki często kuszą nas niskim oprocentowanie, które stanowi tylko jeden z kilku elementów kosztu, jaki będziemy musieli ponieść. Zwróćmy szczególną uwagę na występujące prowizje i ubezpieczenia. To one często stanowią o tym, czy pożyczka jest tania, czy droga.
Wszystkim czytelnikom Familie.pl życzę spokojnych, rodzinnych, pełnych zadumy Świąt i choć chwilowej ucieczki od trosk życia codziennego.
Krzysztof Bontal - finansista doradza na Familie.pl we wszystkich kwestiach związanych z pieniędzmi: inwestowaniem, oszczędzaniem i kredytami.
TUTAJ MOŻESZ ZADAĆ MU SWOJE PYTANIE
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!