Autor zdjęcia/źródło: Dieta kopenhaska @ 123 RF
Dieta kopenhaska to jedna z najpopularniejszych, a z drugiej strony najbardziej krytykowanych diet. Nazywana również szwedzką lub duńską, jej stosowanie jest zalecane dla ludzi o dobrym stanie zdrowia. Jest to spowodowane tym, że jadłospis jest bardzo rygorystyczny, a nawet najmniejsze jego złamanie według dietetyków należy uznać jako zakończenie kuracji. Dodatkowo jest bardzo wyczerpująca dla naszego organizmu, gdyż nie dostarcza nam wszystkich potrzebnych witamin i mikroelementów, dlatego nie powinnyśmy stosować jej dłużej niż zalecane trzynaście dni. Mimo wielu wad tego planu żywieniowego, wciąż jest uważany za jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybką utratę wagi - wiele osób uważa, że przez jej okres można schudnąć nawet 20 kg.
Jak zacząć?
Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do tej wymagającej diety jest kontakt z lekarzem, ponieważ jest wiele przeciwwskazań – na przykład - nie jest ona przeznaczona dla sportowców. Należy również pamiętać o wyborze odpowiedniego terminu, ponieważ w trakcie diety nasz organizm będzie osłabiony, więc lepiej, aby nie kolidowała ona z napiętym i pełnym stresu okresem w pracy. Przez trzynaście dni zakazane będzie również spożywanie alkoholu – pamiętaj o tym, jeżeli zbliżają się rodzinne święta, czy ślub.
Motywacja – jak przetrwać w postanowieniach?
Przed rozpoczęciem diety zaopatrz się we wszystkie niezbędne produkty żywnościowe. Z drugiej strony – opróżnij swoje kuchenne szafki ze wszystkich smakołyków i przekąsek. W ten sposób łatwiej będzie Ci przetrwać nagły napad głodu czy chęć na słodycze. Możesz również pomyśleć o kupnie suplementów diety, które uzupełnią niedobory witamin. Aby trzymać swój jadłospis w ryzach, możesz wydrukować kartki z menu na każdy dzień i sukcesywnie skreślać posiłki – będziesz wtedy śledzić swoje postępy na bieżąco.
Złote zasady diety kopenhaskiej
Decydując się na tak rygorystyczną dietę, nie obędzie się bez wyrzeczeń.
- Musisz trzymać się jadłospisu w stu procentach – każde odstąpienie od normy, kończy kurację.
- Powinnaś w tym czasie zrezygnować z aktywności fizycznej – przez małą ilość kalorii organizm będzie zbyt wycieńczony, aby przeznaczać energię na ćwiczenia.
- Używanie przypraw jest wysoce wskazane ze względu na monotonność posiłków, jednak powinnaś zrezygnować z używania soli – zastąp ją różnorodnymi ziołami.
- Według jadłospisu, każdego dnia zaplanowane są trzy posiłki – obiad powinnien być spożywany przed godziną 18.
- Pij co najmniej 1,5 l niegazowanej wody mineralnej dziennie.
- Jeżeli po trzynastu dniach powrócisz do swojej starej diety, z łatwością nabawisz się efektu jo-jo – postaraj się więc zrezygnować ze słodyczy i zmienić przyzwyczajenia żywnościowe.
- Kurację możesz powtórzyć ponownie po upływie dwóch lat.
Zobacz jadłospis diety kopenhaskiej→