Opublikowany przez: IwonaSza 2013-08-06 14:10:05
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi witamin i składników odżywczych, aby całe ciało funkcjonowało prawidłowo. Słowo dieta większości kojarzy się z wyrzeczeniami, z ograniczeniem jedzenia i utratą wagi. Tymczasem organizm potrzebuje energii, aby dobrze pracować. Co więcej, ograniczenie niektórych składników może przyczynić się do pogorszenia wzroku.
Witaminy na dobry wzrok
Witamina A jest niezbędna, aby widzieć dobrze i ostro. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania i odnowy receptorów, które odbierają bodźce świetlne. Neutralizuje wolne rodniki i uzupełnia działanie witaminy E. Niedobór witaminy A w organizmie prowadzi do kurzej ślepoty – pogorszenia widzenia po zmroku.
Jeżeli zbagatelizujemy wszelkie objawy i nie wzbogacimy organizmu w Witaminę A, możemy całkowicie stracić wzrok. Nie znaczy to, że musimy stosować suplementy i spożywać wszystko, co zawiera tę witaminę. Obie skrajności, za mało i za dużo, są niezdrowe.Nadmiar Witaminy A jest dla człowieka toksyczny. Wszystko z umiarem i w odpowiedniej ilości. Wystarczy, że dieta będzie urozmaicona.
Najkorzystniej jest spożywać warzywa i owoce, które zawierają prowitaminę A czyli beta-karoten, na przykład: marchewka, szczaw, szpinak, czerwona papryka, mango, papaja, dynia, melon, cykoria, brokuły, pomidory, brzoskwinie, szparagi. Co jest również ważne, do wchłaniania prowitaminy A i przetwarzania jej w witaminę A w organizmie, niezbędne są tłuszcze – dlatego do przyrządzonych surówek należy dodawać odrobinę oleju. Witaminę A możemy również znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego: żółtko jaja, ryby, margaryna, masło, wątróbka, mleko, twarogi.
Witamina E to najsilniejszy przeciwutleniacz. Witaminę E znajdziemy w olejach roślinnych, orzechach i ziarnach słonecznika.
Witamina C nie tylko pomaga w zwalczaniu infekcji i uodparnia nasz organizm. Witamina C ma większą moc, niż nam się wydaje. Odżywia soczewkę i reguluje proces wytwarzania łez. Znajdziemy ją w czerwonej papryce, czarnej porzeczce oraz surowych warzywach.
Wpływ mikroelementów
Nie tylko witaminom zawdzięczamy dobry wzrok. Mikroelementy takie jak: cynk i miedź, także mają coś do powiedzenia. Miedź w tym przypadku, wykazuje działanie przeciwutleniające. Możemy ją znaleźć w orzechach, grzybach i owocach morza. Cynk pozwala na szybsze przyzwyczajenie się oka do zmiany oświetlenia. Brak cynku przyczynia się do znacznego pogorszenia wzroku. Najwięcej cynku możemy znaleźć w rybach, drobiu i ostrygach.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
178.36.*.* 2013.08.06 15:22
Warto odżywiać się z głową. Dobry wzrok jest bardzo ważny.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.