Dermokosmetyki – co to znaczy i czym się różnią od kosmetyków? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dermokosmetyki – co to znaczy i czym się różnią od kosmetyków?

Dermokosmetyki – co to znaczy i czym się różnią od kosmetyków?

Autor zdjęcia/źródło: Dermokosmetyki – co to znaczy @ Unsplash

Znajdziemy je głównie w aptece, chociaż pojawiają się również coraz częściej w drogeriach na oddzielnych półkach oznaczonych napisem „dermokosmetyki”. Co to znaczy i czym różnią się one od tradycyjnych kosmetyków?

Dermokosmetyki nazywane są także kosmeceutykami, kosmetykami dermatologicznymi lub kosmetykami aptecznymi to połączenie kosmetyku i leku w jednym produkcie. Są to więc kosmetyki pielęgnacyjne posiadające właściwości lecznicze. Warto ich używać, ponieważ ich składniki są dokładnie przebadane i wyselekcjonowane przez specjalistów. Jednak są to produkty lecznicze, które zawierają wyższe stężenia substancji aktywnych, dlatego musisz je odpowiednio dobrać do potrzeb swojej skóry. Przy wyborze warto się więc poradzić farmaceuty, a nie stosować je na własną rękę.

Dermokosmetyki – czym się różnią od kosmetyków?

Dermokosmetyki tworzone są w sterylnych warunkach przez specjalistów - lekarzy dermatologów, chemików i kosmetologów. Proces ten bardziej przypomina proces tworzenia leków niż kosmetyków.

Od kosmetyków różni je także skład. Dermokosmetyki zawierają dużo więcej składników aktywnych biologicznie, które działają leczniczo. W przeciwieństwie do kosmetyków nie zawierają natomiast konserwantów, barwników ani środków zapachowych, które mogłyby powodować podrażnienia skóry. Są więc hipoalergiczne, często również bezzapachowe i bezbarwne.

Dzięki tym właściwościom mogą być bezpiecznie stosowane u niemowląt i kobiet w ciąży.

Dermokosmetyki od kosmetyków tradycyjnych odróżnia także cena, która jest zwykle wyższa. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że krem dermokosmetyczny jest lepszy od kosmetycznego, bo jest droższy. Przy wyborze kosmetyków przede wszystkim warto zwracać szczególną uwagę na skład produktu, a nie jego nazwę czy cenę.

Dermokosmetyki - skład

Wśród substancji aktywnych dermokosmetyków, które działają leczniczo wyróżnia się przede wszystkim:

  • retinoidy – pochodne witaminy A, mają właściwości złuszczające, wykorzystuje się je również do leczenia trądziku i łuszczycy oraz niwelowania przebarwień i oznak starzenia się skóry,
  • witaminę E – silny antyoksydant, chroni skórę przed fotostarzeniem,
  • witaminę C – również działającą antyoksydacyjnie, a także przeciwzapalnie oraz rozjaśniającą przebarwienia,
  • witaminy z grupy B – chronią i nawilżają skórę,
  • wodę termalną – bogatą w minerały takie jak żelazo, selen, mangan i cynk,
  • lipidy - odbudowujące barierę ochronną skóry, stosowane przy atopii i łuszczycy oraz po oparzeniach skóry,
  • metale takiej jak cynk i miedź – przyspieszają gojenie ran,
  • substancje o działaniu złuszczającym (np. kwas salicylowy, azelainowy, mlekowy. glikolowy),
  • panthenol – łagodzący podrażnienia skóry,
  • składniki roślinne - zielona herbata, aloes, oczar wirginijski czy żeńszeń.

Dermokosmetyki – kto powinien je stosować?

Dermokosmetyki powstały na potrzeby skóry wymagającej i problematycznej, wrażliwej oraz atopowej. Obecnie jednak każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Stosowane są głównie w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, łuszczycy, egzemy, alergii, atopowego zapalenia skóry.

Dermokosmetyków używa się również fotoochronnie, niwelują one przebarwienia pigmentacyjne oraz nawilżają i nawadniają skórę.

Wybierając dermokosmetyk kieruj się przede wszystkim potrzebami swojej skóry. Weź pod uwagę również to jaki masz problem z cerą, jaki jest jej rodzaj (sucha, tłusta, mieszana, dojrzała itp.). Dobierz kosmetyk także do pory roku oraz swojego trybu życia. Pamiętaj, aby stosować je regularnie i według wskazań zawartych w ulotce. Dzięki temu zniwelujesz niedoskonałości cery i wyleczysz dolegliwości.

ZOBACZ TAKŻE:

Kosmetyki wegańskie – co to znaczy?>>