Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-12-21 14:43:33
Autor zdjęcia/źródło: Freepik
Bardzo ważna jest profilaktyka nowotworów, która pozwoli wykryć je we wczesnym stadium. Kluczową rolę w rozpoznawaniu chorób skóry odgrywa dermatoskopia.
Dermatoskopia to badanie polegające na analizie przebarwień skórnych, znamion barwnikowych i pieprzyków. Przeprowadza się ją za pomocą specjalistycznego urządzenia, czyli dermatoskopu. Urządzenie jest zbudowane z soczewki powiększającej oraz źródła światła i pozwala na dziesięciokrotne lub nawet dwudziestokrotne powiększenie badanego obszaru. Dermatoskop emituje światło i dzięki temu umożliwia dokładną ocenę koloru i kształtu zmian skórnych. Lekarz dermatolog Warszawa jest wówczas w stanie stwierdzić, czy znamiona są groźne i czy należy udać się do chirurga w celu ich usunięcia. Co ważne, dermatoskop pozwala ocenić także głębsze warstwy skóry, dzięki czemu badanie jest naprawdę dokładne.
W trakcie badania lekarz dokona interpretacji zmian skórnych na całym ciele pacjenta. Czas trwania dermatoskopii jest zatem uzależniony od ilości znamion. Warto podkreślić, że nowoczesne dermatoskopy wykonują zdjęcia zmian skórnych, które można zapisać w komputerze. Dzięki temu podczas kolejnego badania można porównać wyniki badań i ocenić czy zmiana skórna uległa modyfikacji. Dermatoskopia jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Badanie dermatoskopem nie wymaga również specjalnego przygotowania i nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Oznacza to, że badanie jest przeznaczone dla każdego, kto chce rozpocząć profilaktykę nowotworów skóry.
Dermatolog przeprowadzi także szczegółowy wywiad z pacjentem. Bardzo ważne są informacje na temat zmiany skórnej, czyli obecność krwawień, bólu, świądu, owrzodzeń, zmiana koloru lub wielkości. W polu zainteresowań dermatologa leży także historia nowotworowa członków rodziny pacjenta.
- Lekarz wykonujący dermatoskopię obejrzy zmiany skórne w powiększeniu, oceni je według ściśle określonych zasad i zwróci uwagę na 5 cech:
- asymetrię zmiany skórnej, ponieważ zmiany o nieregularnym kształcie powinny być uważnie obserwowane podczas wizyt kontrolnych,
- wypukłość lub wklęśnięcie na powierzchni zmiany skórnej,
- nieregularne lub nierówne brzegi,
- zmieniający się kolor zmiany skórnej lub niejednolity kolor,
- wielkość powyżej 5 mm.
Każda z tych kategorii zostanie poddana ocenie punktowej i na tej podstawie kwalifikuje się zmianę jako łagodną, niegroźną, wymagającą obserwacji lub konieczną do usunięcia. Potwierdzeniem diagnozy wydanej przez lekarza dermatologa jest badanie histopatologiczne wycinka zmiany skórnej. Największym powodem do niepokoju jest asymetria kolorów i kształtu zmiany skórnej oraz wystąpienie stalowoniebieskich struktur. Niezwykle istotne są także wszelkie zmiany zachodzące w obrębie badanego znamienia, np. redukcja wielkości lub wzrost.
Dermatoskopia: co wykrywa?
Szczegółowa interpretacja znamion pozwala wykryć wiele chorób skórnych. Badanie wykonuje się głównie w celu wykrycia czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Należy podkreślić, że wczesna diagnoza czerniaka daje sporą szansę na całkowite wyleczenie i uniknięcie przerzutów. Dermatoskopię wykorzystuje się ponadto do diagnozy zakażenia świerzbem, oceny łożyska naczyniowego wału paznokciowego czy do oceny stanu trzonu włosa. Badanie jest pomocne także w diagnostyce naczyniaków i rogowacenia łojotokowego. Znamiona barwnikowe na skórze dość często nie różnią się od zwykłych i niegroźnych znamion i dopiero w powiększeniu można ocenić ich groźny lub niegroźny charakter.
Dermatoskopia to nieinwazyjne i bezbolesne badanie pozwalające wykryć wiele poważnych chorób. Dzięki wielokrotnemu powiększeniu można kontrolować stan zmian skórnych, a także ocenić trzon włosa czy kondycję łożyska paznokcia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.