Czy polskie komary przenoszą choroby? Czy dolegliwe jest tylko swędzenie, gdy ukąszą? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy polskie komary przenoszą choroby? Czy dolegliwe jest tylko swędzenie, gdy ukąszą?

Czy polskie komary przenoszą choroby? Czy dolegliwe jest tylko swędzenie, gdy ukąszą?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz 41330 z Pixabay

Każdy wie, jak swędzi miejsce po ukąszeniu komara. Szczególnie wrażliwe na ukąszenia komarów są dzieci. Czy polskie komary mogą przenosić groźne choroby, tak jak te z krajów tropikalnych?

Polskie komary, podobnie jak te z krajów egzotycznych mogą przenosić choroby. Nie są one tak znane i groźne jak malaria czy żółta febra i na szczęście występują rzadko. Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, stąd prawdopodobieństwo przenoszenia zarazków groźnych chorób jest małe. Mimo to istnieje i warto wiedzieć czym może zarazić nas ten brzęczący owad.

ZOBACZ: Borelioza wciąż groźna: skuteczny lek jest już na horyzoncie!>>

Jakie choroby przenoszą komary w Polsce?

Na terenie naszego kraju rzadko, ale może dojść do zakażenia chorobą w wyniku ukąszenia komara. Jakimi chorobami mogą zarażać polskie komary? 

  • Dirofilarioza – jest to choroba pasożytnicza, przenoszona przez komary z psów na człowieka. Jeszcze do niedawna choroba była obecna na południu Europy, w Ameryce Północnej, Australii oraz w południowo-wschodniej Azji. Komar może przenieść chorobę na człowieka tylko wtedy, jeśli wcześniej ukąsi zarażonego nią psa, a w owadzie zdążą się wykształcić nicienie, które powodują rozwój choroby. Dobra wiadomością jest to, że układ odpornościowy człowieka potrafi sobie radzić z tymi pasożytami. Jest jeszcze inna odmiana dirofilariozy - początkowo nicień krąży kilka miesięcy pod skórą, następnie zagnieżdża się, tworząc guzek, który usuwa się chirurgicznie.

  • Leiszmanioza – w naszej strefie klimatycznej ta choroba jest groźna dla psów, nie dla ludzi. Nieleczona może być dla czworonogów śmiertelna. Leiszmanioza bywa wykrywana w Polsce u turystów wracających z krajów egzotycznych. Istnieją dwie odmiany tej groźnej choroby. Czarna febra (trzewna odmiana leiszmaniozy) - wyjątkowo groźna i często śmiertelna choroba najczęściej notowana w Indiach i Brazylii oraz tzw. Biały trąd (skórna odmiana choroby, która atakuje w krajach Bliskiego Wschodu i Ameryce Południowej, a skórno-śluzówkowa odmiana występuje w krajach Ameryki Południowej: Boliwii, Brazylii i Peru.

W Polsce prawdopodobieństwo zakażenia się jedną z tych chorób jest bardzo małe. Warto jednak obserwować reakcje skórne po ukąszeniach tych irytujących, brzęczących owadów. Warto również stosować dostępne środki chroniące przed ukąszeniami komarów dzieci i dorosłych.

ZOBACZ: Co na komary? Domowe sposoby bezpieczne dla dzieci >>