Czy plamienia we wczesnej ciąży są niebezpieczne? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy plamienia we wczesnej ciąży są niebezpieczne?

Plamienie w czasie ciąży zawsze niepokoi przyszłą mamę. Skąd się wzięło? Co oznacza? Czy może okazać się groźne? Najrzetelniejszych odpowiedzi na te pytania zawsze udzieli ginekolog, do którego należy się niezwłocznie skierować w przypadku tego typu objawów. Na szczęście plamienie we wczesnej ciąży nie zawsze zwiastuje problemy. Oto kilka przyczyn, które mogą je spowodować.

(fot. pixabay)

Niepokojące krwawienia

Krótko po zajściu w ciążę mogą pojawić się tak zwane plamienia implantacyjne, związane z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. Są skąpe i krótkotrwałe. 

W trakcie pierwszego trymestru zdarzają również krwawienia w okresie przypadających miesiączek. Są przeważnie mniej obfite i nie powinny niepokoić, jednak mimo wszystko należy poinformować o nich lekarza prowadzącego. 

Czasami pojawienie się krwi oznacza groźne sytuacje, na przykład ciążę pozamaciczną. W tym przypadku konieczne jest jej usunięcie, gdyż poważnie zagraża zdrowiu kobiety.

Obfite krwawienie połączone ze skurczami to już poważny objaw, który może oznaczać poronienie – należy wówczas niezwłocznie udać się do szpitala. 

Gdy winne są zmiany na szyjce macicy

Wydzielina z dróg rodnych bywa objawem polipa lub nadżerki, o których kobieta nie wiedziała przed zajściem w ciążę. W tym wypadku konieczne jest dokładne badanie i cytologia. Tego typu zmiany powinny być pod obserwacją, jednak ich leczenie odbywa się dopiero po rozwiązaniu. 

Plamienie w czasie ciąży a infekcje intymne

Ciąża to okres, kiedy kobieta jest szczególnie narażona infekcje bakteryjne i grzybicze, co wynika ze zmian hormonalnych. Podwyższone pH przyczynia się do utraty naturalnej bariery ochronnej przed drobnoustrojami. Ponadto pojawienie się śluzu wydzielanego z bardziej ukrwionej śluzówki pochwy oraz zwiększony poziom glikogenu to idealne warunki dla rozwoju patogennych mikroorganizmów. Nie można tego faktu bagatelizować. 

Wszelkie zapalenia mogą okazać się bardzo groźne – na przykład waginoza naraża na ryzyko przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub przedwczesnego porodu. Dlatego istotna jest obserwacja wydzieliny z dróg rodnych pod kątem gęstości, zapachu, koloru oraz zwracanie uwagi na dodatkowe objawy – swędzenie, pieczenie, dyskomfort. Im szybciej infekcja będzie zdiagnozowana, tym bezpieczniej. 

Troska o zdrowie intymne - troska o bezpieczeństwo dziecka

Jak uniknąć infekcji? Zarówno na samym początku, jak i w późniejszym okresie ciąży kobieta powinna dbać o siebie z najwyższą starannością. Najważniejsza jest właściwa higiena. Optymalne będzie podmywanie się dwa razy dziennie z użyciem delikatnych kosmetyków oraz osuszanie miejsc intymnych ręcznikiem specjalnie przeznaczonym do tego celu. Ważna jest także bawełniana, wygodna bielizna zapewniająca przewiew. Kolejnym punktem jest dbałość o właściwą florę bakteryjną pochwy, czyli stosowanie preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego będących lekami, co świadczy o bezpieczeństwie stosowania(na przykład Lactovaginal) Każdy krok podejmowany przez ciężarną, również przyjmowanie probiotyków, wymaga konsultacji ginekologicznej.