Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa?

Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa?

Fluoryzacja zębów stosowana jest powszechnie w wielu szkołach podstawowych. Ma ona zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz usuwać nadwrażliwość zębów. Z drugiej strony pojawiają się głosy mówiące o szkodliwych skutkach przedawkowania fluoru. Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa?

Fluoryzacja to stomatologiczny zabieg profilaktyczny, który polega na stosowaniu różnych rodzajów preparatów z fluorem. Możemy ją stosować wewnętrznie biorąc tabletki, krople, płyny lub produkty spożywcze czy płyny wzbogacone o jony fluorkowe lub zewnętrznie: płyny do płukania i mycia zębów, żele, lakiery. Początkowo był on nawet dodawany do wody pitnej, a także stosowany w prawie wszystkich pastach do zębów. Obecnie ze względu na bardzo łatwe przedawkowanie tego pierwiastka zrezygnowano z dodawania go do wody, ale w preparatach do zębów nadal jest stosowany. Zawierają go również naturalne produkty, które spożywamy takie jak zboże, ryż i ziemniaki. Ze względu na to, że fluor bardzo łatwo przedawkować pojawił się rozłam między zwolennikami fluoryzacji, a jej przeciwnikami.

Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa? – zalety stosowania fluoru

Każdy z nas na pewno pamięta fluoryzację zębów w szkole, kiedy to szczotkowało się zęby specjalnym płynem zawierającym fluor. Miało to na celu wzmocnienie zębów i ochronę ich przed próchnicą, poprzez zahamowanie rozwoju szkodliwych bakterii.

W odpowiedniej dawce fluor bardzo pozytywnie oddziałuje na stan zębów:

  • tworzy powłokę na zębach, która chroni je  przed szkodliwym działaniem kwasów,
  • utrudnia przywieranie kamienia nazębnego do szkliwa,
  • ułatwia remineralizację uszkodzonego szkliwa,
  • ogranicza rozwój szkodliwych bakterii, przez co zapobiega próchnicy.

Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa? - wady

Niestety nadmiar tego pierwiastka szkodzi naszemu zdrowiu. W zbyt dużym stężeniu może to prowadzić do nieprawidłowej mineralizacji szkliwa, powodując fluorozę. Osłabia ona szkliwo, powoduje przebarwienia i plamy, a także zwiększa podatność zębów na próchnicę. Działa więc zupełnie odwrotnie do pozytywnych aspektów stosowania fluoru.

Nadmiar fluoru prowadzi do jego kumulowania się w organizmie. Odkłada się on wtedy w kościach i może blokować wchłanianie magnezu przez organizm. Powoduje zniszczenia szkliwa, a to z kolei może spowodować do powstawania przebarwień na zębach. W zbyt dużej dawce fluor może prowadzić do zatrucia, dlatego jest on stosowany np. w trutkach na szczury. Powoduje także niedoczynność tarczycy, ponieważ hamuje wchłanianie jodu. Może potęgować działanie leków psychotropowych, powodując ospałość, uległość na sugestie, podatność na manipulacje. Może być również przyczyną powstawania alergii, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworów.

Fluor w odpowiedniej dawce wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i jest pierwiastkiem bardzo potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak nadmiar zawsze szkodzi, a w przypadku fluoru granica pomiędzy prawidłowym poziomem a zbyt wysokim jest bardzo cienka. Należy pamiętać szczególnie o dzieciach, u których do siódmego roku życia nie powinno się stosować pasty z dodatkiem fluoru.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wybierz dziś wodę dla swojego zdrowia!>>

Co zawiera magnez? PORADY DIETETYKA>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    U nas będzie. Trzeba było zgodę podpisać i pani pielęgniarka będzie pilnować..
  • 94.254.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Plus za dobrym artykuł .
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    pamiętam jak odbywała się u nas w szkole ...