Odwodnienie to stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm. Te ostatnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego skutkiem odwodnienia jest zachwianie jego równowagi wodno-elektrolitowej. W związku z tym odwodnienie to bardzo niebezpieczny stan, szczególnie u dzieci, gdyż u nich utrata płynów w organizmie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych. Odwodnienie najczęściej kojarzy się z upałami, jednak do utraty wody przez organizm może dojść także zimą lub w wyniku różnych chorób. Potrzebujemy dziennie około 2,5 litra wody i im młodszy organizm tym zapotrzebowanie na wodę jest większe. Już przy 2% ubytku wody pojawiają się pierwsze objawy odwodnienia.
Odwodnienie – jego przyczyny
- Najczęstsze przyczyny odwodnienia to biegunka, wysoka gorączka, przyjmowanie zbyt małych ilości płynów, długotrwały wysiłek fizyczny oraz spożywanie dużej ilości soli i środków działających odwadniająco.
- Przyczyną tego stanu mogą być także choroby nerek czy choroba Parkinsona.
- Do odwodnienia organizmu może także dojść podczas upałów, w wyniku pocenia się, które jest niezbędne do schłodzenia organizmu. W czasie upałów możemy stracić nawet ponad 10 litrów wody. Na upały najbardziej wrażliwe są osoby starsze i te ze sporą nadwagą, małe dzieci, niepełnosprawni, a także osoby przyjmujące środki moczopędne.
- Do odwodnienia może dojść również w czasie zimy. Podczas mrozów dochodzi do znacznej utraty wody na skutek intensywnego oddawania ciepła z parą wodną podczas oddychania.
W zależności od stopnia niedoboru wody w organizmie, odwodnienie dzielimy na:
- Lekkie, kiedy odczuwamy wzmożone pragnienie, bóle i zawroty głowy oraz osłabienie)
- Umiarkowane, gdy czujemy suchość w ustach, przyspieszone bicie serca, ospałość oraz mniej wydalamy moczu
- Ostre, gdy odczuwamy skrajne pragnienie, mamy szybki oddech i dochodzi do zmiany naszego stanu psychicznego
Odwodnienie – objawy
Nieleczone odwodnienie może prowadzić do śmierci. Organizm ludzki może przeżyć bez wody zaledwie ok.4-7 dni, dlatego niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie tego stanu i uzupełnienie niedoboru.
Pierwszy sygnał ostrzegawczy to:
- wzmożone pragnienie
- rzadsze oddawanie moczu (mocz jest w kolorze ciemnożółtym)
- suchość śluzówek jamy ustnej i języka
- wzdęty brzuch
- brak apetytu
- senność, czasami pobudzenie
- u niemowląt można zauważyć zapadające się ciemiączko
Jeśli po pierwszych objawach nie dojdzie do uzupełnienia braku wody nastąpi:
- przyspieszona akcja serca
- utrata elastyczności skóry
- zmniejszenie pocenia się
- gorączka
- zmniejszenie napięcia gałek ocznych
Następnie dochodzi do:
- spadku ciśnienia tętniczego krwi
- pojawienia się drgawek
- utraty przytomności
Odwodnienie – leczenie
Leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów wody w organizmie. Należy jednak pamiętać, aby niedoborów płynu nie uzupełniać zbyt gwałtownie. W poważniejszych przypadkach, konieczne może być dożylne podawanie glukozy, natomiast w sytuacji skrajnej pacjenta umieszczany w szpitalu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: