Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2014-11-03 23:41:00
Autor zdjęcia/źródło: Dykcja i prawidłowa wymowa @ photl.com
Zalet czytania na głos jest mnóstwo. Od szybszej nauki i efektywniejszego zapamiętywania nowych słówek, przez większą sprawność w liczeniu sylab aż po lepszy słuch muzyczny i sprawność w wychwytywaniu tropów poetyckich na języku polskim. Warto więc czytać z dzieckiem wolniej. Wymawiać wyrazy głośno i wyraźnie. Powtarzać trudne słówka i tłumaczyć je, a przede wszystkim nie bać się eksperymentować z aparatem mowy.
Takie warsztaty emisji głosu dla najmłodszych świetnie posłużą także współuczestniczącym rodzicom. Na co dzień nie mamy czasu na kontrolę naszej mowy, a chwile z dzieckiem są ku temu doskonałą okazją. Udowodniono, że czytanie na głos przez 15 minut dziennie znacznie poprawia dykcję, a przy odpowiednim doborze słów pomaga usuwać wady wymowy. Ważna jest oczywiście regularność. W przypadku osób dorosłych z kolei znacząco zwiększa się pewność siebie i łatwość w relacjach międzyludzkich, bo nasza komunikatywność zależna jest także od jakości i sposobu mówienia, a przecież wszystkim zależy na tym samym, chcemy być zrozumiani.
Gotowi na ćwiczenia?
ZADANIE 1 – KORKOWE WARIACJE
Przygotuj korek i ulubioną bajeczkę. Zanim przejdziesz z maluchem do śmiesznego wymawiania słów i czytania książki, wymówcie kilka razy samogłoski w następującej kolejności: A, O, U, Y, E. Pamiętajcie, żeby każdą głoskę wymawiać jak najdokładniej i jak najszerzej się tylko da. W ten sposób przygotujecie aparat mowy do dalszych ekscesów, a będziemy bawić się świetnie z korkiem w buzi. Włóż korek między zęby. Jest trudniej coś powiedzieć, prawda? Maluch z pewnością zareaguje śmiechem i o to chodzi. Ćwiczenia powinny kojarzyć się z zabawą. Powoli przejdź do lektury i staraj się wymawiać wyrazy powoli i bardzo dokładnie. Następnie przekaż korek maluchowi. Na początku niech dziecko spróbuje powiedzieć cokolwiek, a potem przejdźcie do wspólnej lektury.
ZADANIE 2 – KLASZCZĄCE ZIEMNIAKI
Bardzo podstawowym ćwiczeniem dykcyjnym jest gimnastyka języka. Zanim przejdziecie do zadania pobawcie się w wystawianie języka i zwijanie go w rurkę, a następnie krążcie nim po całej buzi, wypychając poliki. Zupełnie tak, jakbyście mieli buźki pełne ziemniaków. Tak rozepchana i wyćwiczona jama ustna gotowa jest na wydanie dźwięków. Teraz czytajcie powoli tekst głośno sylabując. Klaszczcie na znak, że sylaba się kończy i dwa razy na koniec zdania. W ten sposób dziecko lepiej nauczy się melodii słów i zapamięta, że kropka oznacza dłuższą pauzę. To ćwiczenie świetnie nadaje się także przy lekturze poezji.
ZADANIE 3 – NOSOMÓWCY
To ćwiczenie świetnie nadaje się dla dzieci, które mają problem z nosowością. Wszelkie ą i ę oraz om i em należy podkreślać i rozgraniczać. Spróbujcie pomówić troszkę ze sobą, zatykając sobie nocy. Potem czytajcie na głos zdania bez zatkanego nosa. W każdym momencie kiedy pojawi się nosówka niech dziecko zatka nos, a potem powtórzy wyraz bez zatkanego nosa. Za drugim razem jest o wiele łatwiej i właśnie sztuka w tym by dziecko poczuło tą różnicę, a z czasem odpowiednio używało całego aparatu mowy o nosie, nie zapominając.
Książka: W McDonald’s GRATIS przy zakupie Happy Meal z McZestawem.
ZADANIE 4 – DRŻĄCA GŁOWKA
Ile dzieci ma problem z „r”? Bardzo dużo! To właśnie dlatego, że za rzadko ćwiczą i nie czytają z rodzicami na głos. Im więcej językowych zmagań, tym bardziej zadawalające efekty. Nie bójcie się więc roweru, rolek i roladek. Zanim rozpoczniecie ćwiczenie pozwijajcie znowu troszkę język. To on tak drga podczas wymowy „r”. Trzeba więc go usprawnić. Potem połóżcie rękę na głowie i jeszcze raz wypowiedzcie „r”. Czujecie drgania. Niech dziecko zapamięta to śmieszne uczucie. Kiedy wymawiamy „l” język lekko dotyka zębów lub podniebienia, a kiedy wymawiamy „r” drży główka. Warto żeby dziecko zapamiętało tą różnicę i starało się odtwarzać odpowiedni układ narządów mowy. Kilka powtórzeń tego samego wyrazu wystarczy, by z czasem usłyszeć różnicę. Zawsze chwal dziecko, gdy uda mu się coś świetnie wypowiedzieć.
Ćwiczenia emisji głosu to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych. Dlaczego nie bawić się wspólnie. Spędzony na dobrych lekturach czas na pewno zostawi dobre wspomnienia i zaowocuje lepszą wymową i większą pewnością siebie. Ważna jest też dobra lektura. Sięgaj po ciekawe bajki z bogatym słownictwem, a wszystko na pewno się uda!
Dowiedz się więcej:
Jak uczyć dziecko nowych słówek?
Partnerem artykułu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.