Dla noworodka i niemowlaka najlepszym napojem i zarówno pokarmem jest mleko mamy. Gdy rozszerzasz dietę maluszka ok. 5-6 miesiąca życia podstawowym napojem obok pokarmu z piersi staje się woda>> i to jej malec powinien wypijać najwięcej. Jednak starsze dziecko zaczyna domagać się również innych napojów, zwłaszcza tych, które piją rodzice. Za pomocą napoju wprowadzisz więc do diety malca nowe smaki i zadbasz o prawidłowe nawodnienie organizmu dziecka, gdy odmówi ono picia wody. Jednak co do picia dla rocznego dziecka będzie najlepsze? Oto nasze propozycje.
#1 Soki owocowe i przecierowe
Soki owocowe i przecierowe są bogatym źródłem witamin i równocześnie solidnie nawadniają. Soki przecierowe potrafią też nasycić, więc możesz podawać je dziecku na drugie śniadanie lub podwieczorek zamiast innej przekąski. Kupuj wyłącznie produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, na których znajduje się informacja: środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Zwracaj uwagę na skład produktu. W soku dla dziecka nie powinien znajdować się cukier ani słodzik, owoce naturalnie są wystarczająco słodkie. Jeśli uważasz, że sok jest za słodki (mimo braku cukru) rozcieńczaj go wodą, w ten sposób maluch nie uzależni się od bardzo słodkiego smaku.
Niestety nie wszystkie soki owocowe z założenia przeznaczone dla dzieci maluchy powinny pić bez obaw. Wiele z nich zawiera sok odtworzony z zagęszczonego soku, który jest pozbawiony większości naturalnych witamin, dlatego producent dodaje do niego syntetyczne witaminy. Na opakowaniu są więc wypisane witaminy jakie zawiera napój, a w składzie informacja: wzbogacony witaminą A, E itd. Dlatego zawsze czytaj etykietę produktu zanim zaufasz reklamie i wybierzesz niewłaściwie.
Uważaj jednak i nie podawaj dziecku zbyt dużo soków, dzienna dawka dla rocznego dziecka to 200 ml.
Soki 100% mimo, że nie zawierają cukru ani słodzików są słodkie za sprawą fruktozy, naturalnego cukru owocowego. Jeśli dziecko pije ich za dużo przyzwyczaja się do słodkiego smaku, a zniechęca do picia wody. Picie soków zaburza też apetyt, dlatego nie podawaj ich dziecku przed głównym posiłkiem, bo maluch nie zechce zjeść obiadu czy kolacji.
#2 Kompot
Najlepiej z owoców sezonowych z własnego ogrodu lub sprawdzonego źródła, ewentualnie z mrożonek. Nie gotuj go zbyt długo, aby owoce nie straciły cennych witamin. Kompot podawaj z małą ilością cukru, a najlepiej bez niego. Jeśli niesłodzony kompot jest dla Ciebie za kwaśny dodaj do niego suszone owoce, które go naturalnie dosłodzą.
#3 Herbaty ziołowe i owocowe
Herbatki ziołowe z kopru czy rumianku podaje się już niemowlakom. Są one w pełni bezpieczne dla małych dzieci pamiętaj tylko, że nie można ich pić przez dłuższy czas. Jeśli więc stosujesz herbatkę z kopru to dawaj ją dziecku przez kilka dni, a następnie zrób kilka dni przerwy. Herbaty owocowe możesz za to podawać dziecku bez ograniczeń. Zwróć tylko uwagę na ich skład i kupuj herbaty wyłącznie z suszu owocowego. Nie daj się zwieść opakowaniu, na którym są maliny, a w składzie czarna herbata i sztuczne aromaty.
Granulowane herbatki ziołowe czy owocowe specjalnie przeznaczone dla dzieci są również dosładzane, więc nie podawaj ich dziecku zbyt często.
#4 Koktajle domowej roboty
Dzięki nim dziecko może się napić i najeść równocześnie. Przygotowane ze świeżych owoców z dodatkiem mleka (również roślinnego), a czasem nawet warzyw czy kasz lub nasion i ziół mogą stanowić posiłek dla małego niejadka. Przygotowując koktajl samodzielnie masz możliwość wyboru dobrych produktów, które sama dla dziecka wybierasz.
#5 Kawa zbożowa, kakao
To również bezpieczne dla dziecka napoje jednak warto pamiętać, że zawierają cykorię, która działa pobudzająco. Dlatego podawaj dziecku kawę zbożową i kakao w ciągu dnia, nigdy wieczorem. Wybieraj też kakao naturalne, a nie granulowane, które jest dosładzane.
Tego nie dawaj do picia dziecku!
Nie wszystkie napoje będą odpowiednie dla rocznego, a nawet starszego dziecka. Unikaj przede wszystkim napojów słodzonych zarówno cukrem, jak i słodzikami (aspratam, acesulfam K). Dla dziecka do 7 roku życia nie nadają się kolorowe napoje gazowane, soki z kartonu czy wody smakowe. Również herbaty czy to czarna, czy zielona, a nawet biała zawierają teinę, która jest pochodną kofeiny (zawartej w kawie). Teina przyspiesza krążenie krwi i działa pobudzająco.
ZOBACZ TAKŻE:
Woda gazowana dla dziecka – czy maluch może ją pić?>>
Przepis na "złote mleko", które warto pić gdy karmisz piersią>>