Gorące dni goszczą u nas coraz częściej, dlatego warto wiedzieć, ile płynów powinno wypijać dziecko, aby jego organizm był dobrze nawodniony podczas upałów. Mamy dla Was prosty WZÓR, dzięki czemu rodzicom będzie łatwiej wyliczyć, czy maluch na pewno wypija wystarczającą ilość wody.
Pamiętajmy też o podstawowych zasadach, aby unikać z maluchem bardzo nasłonecznionych miejsc (przebywajcie raczej w cieniu), wychodźcie na dwór w porach gdy nie jest tak gorąco (8-11 i 15-18), koniecznie też smaruj dziecko kremem z filtrem, a przede wszystkim często nawadniaj.
Co dawać dziecku do picia w upał?
Wielu rodziców ma z tym problem, bo niby picie to picie, ale jednak nie każdy napój nawadnia tak samo dobrze, a dodatkowo wiele z nich ma ogromne ilości cukru, którego koniecznie starajmy się unikać w diecie dziecka. Dlatego w upalne dni nie podajmy dziecku popularnych oranżadek, czy kolorowych napojów dosładzanych.
Do picia dla dzieci w gorące dni najlepiej wybierać:
- Wodę mineralną, źródlaną
- Mleko
- Wodę z kokosa – naturalny napój izotoniczny
- Domowy napój izotoniczny: ¼ szklanki soku z cytryny, 2 szklanki wody mineralnej, 1 łyżeczka miodu, mała szczypta soli.
Jak obliczyć ile wody powinno wypijać dziecko w upał?
Rodzice często zastanawiają się, czy dziecko wypiło wystarczającą ilość wody, zwłaszcza, gdy na dworze jest gorąco. Pamiętajmy, że płyny, to nie tylko sama woda, którą podajemy do picia, ale także np. zupa, czy sok w musie owocowym.
- Kiedy pić? Najlepiej przez cały dzień małymi łykami, bo wtedy najlepiej nawodnimy organizm. Można również do każdego posiłku wypić szklankę wody – wyjaśnia dietetyk Agnieszka Małek z poradni MedFood.
Jak obliczyć ile dziecko powinno pić wody?
Wzory na obliczenie dziennego zapotrzebowania na płyny:
- Dla osoby do 10kg zapotrzebowanie wynosi 100ml na każdy kilogram masy ciała
(10x100 ml= 1000 ml)
- Dla osoby o masie ciała 10-20 kg zapotrzebowanie na płyny wynosi 1l +50ml na każdy kilogram ponad 10 kg
Czyli: dziecko ważące 15kg powinno wypijać 1l+50 ml x5= 1250 ml
CZYTAJ TEŻ:
>> Najlepsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci