Ciemieniucha – nie tylko na główce - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ciemieniucha – nie tylko na główce

Ciemieniucha – nie tylko na główce

Autor zdjęcia/źródło: @shutterstock, ciemieniucha

Grube żółte łuski występujące przede wszystkim na główce dziecka, pojawiające się w krótkim czasie po narodzinach to nie powód do paniki. Problem ciemieniuchy dotyczy bardzo wielu noworodków, na szczęście nie jest przypadłością bolesną. Zobacz, jak pozbyć się tej mało estetycznej dolegliwości.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to nieprzyjemnie wyglądająca, ale na szczęście niegroźna przypadłość. Ma ona postać żółtych łusek przyklejonych do skóry – zazwyczaj występuje na główce dziecka, ale może pojawić się także na brwiach, nosku czy pod pieluchą. Ciemieniuchę możemy zaobserwować nawet już w kilka dni po narodzinach. Dotyka zazwyczaj maluchy do 6 tygodnia życia, choć sporadycznie obserwowana jest także u starszych dzieci. Dolegliwość ta jest wynikiem zbyt nasilonego funkcjonowania gruczołów łojowych, które znajdują się w skórze. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie dziecka jakiś czas po porodzie obecne są jeszcze hormony matki. To one właśnie są odpowiedzialne za pobudzanie gruczołów łojowych do pracy. Łój łączy się ze złuszczonym naskórkiem i zasycha, tworząc ciemnożółte plamy – mogą one występować punktowo lub pokrywać sporą powierzchnię główki noworodka. Pierwszym zwiastunem ciemieniuchy są pojawiające się białe łuski. Są one słabo widoczne, blisko przylegają do skóry. Jeśli tylko zaobserwujemy pierwsze niepokojące objawy, podejmijmy odpowiednie kroki, dzięki czemu być może zapobiegniemy rozwojowi choroby.

Nie tylko na główce dziecka

Ciemieniucha występuje najczęściej na głowie dziecka. Zazwyczaj zmiany dotyczą okolic ciemiączka (skąd wzięła się nazwa), skąd potrafią niekiedy rozprzestrzenić się na całą powierzchnię główki. Warto jednak obserwować skórę maluszka na całym ciele; żółte łuski pojawić się mogą bowiem także na innych obszarach. Stosunkowo często mamy do czynienia z takim problemem jak ciemieniucha na brwiach lub nosku. Zmiany mogą wystąpić również pod pieluszką. Największe nasilenie ciemieniuchy przypada na okres letni, kiedy gruczoły łojowe pracują intensywniej.

Walka z ciemieniuchą

Leczenie ciemieniuchy należy podjąć jak najszybciej po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Niewielkiej ilości łusek pozbędziemy się dzięki zastosowaniu oliwki dla niemowląt – przed kąpielą należy posmarować nią zmienione miejsce, przykryć watą i poczekać, aż łuski zmiękną. Pod wpływem oliwki odwarstwią się, dzięki czemu będzie można je wyczesać za pomocą miękkiej szczoteczki. Po zabiegu należy umyć główkę dziecka delikatnym szamponem, zwracając uwagę na to, aby nie podrażnić skóry. Poważniejsze postaci ciemieniuchy wymagają zastosowania środków powstrzymujących nadmierną pracę gruczołów. Mogą być to kremy lub olejki zawierające wyciągi z roślin takich jak brzoza czy lipa czy też specjalne zmiękczające żele. W celu zmiękczenia opornych łusek należy nałożyć preparat na dłużej, na przykład na noc, pod bawełnianą czapeczką. Oprócz stosowania łagodnych emolientów przeznaczonych dla dzieci warto wypróbować również domowe metody, takie jak okład z namoczonych w ciepłej wodzie otrębów pszennych lub płatków owsianych.

Ciemieniucha może pojawić się nie tylko na ciemiączku, ale także na nosku, brwiach i pod pieluszką. Warto pamiętać o szybkim podjęciu leczenia i regularnym stosowaniu oliwki dla niemowląt, dzięki czemu szybko pozbędziemy się problemu.