Autor zdjęcia/źródło: Nejron | Dreamstime Stock Photos
Ciąża wprowadza do życia kobiety wiele zmian w dość krótkim czasie. Zmienia się nie tylko jej ciało, ale również spostrzeganie świata i własna psychika. Fizycznie kobieta ciężarna szybciej się męczy. Szczególnie dotyczy to pierwszego trymestru oraz ostatniego miesiąca.
Między 4 a 7 miesiącem u ciężarna wręcz tryska energią. Kobiety, które decydują się na ciążę po lub tuż przed czterdziestym rokiem życia, niekiedy znacznie bardziej odczuwają niedogodności stanu błogosławionego. Jednak czym jest ten chwilowy dyskomfort w porównaniu do chwil, które możemy spędzić z własnym, upragnionym maleństwem?
Świadoma decyzja
Kobieta po 40-stce, która spodziewa się dziecka ma już ukończoną szkołę, miała czas, aby zwiedzić świat, spotykać się ze znajomymi i szaleć dowoli. Ciąża po czterdziestym rokiem życia jest ciążą bardziej przemyślaną, a kobieta jest znacznie bardziej świadoma własnego ciała i zmian, które w nim zachodzą.
Ponadto, stabilna sytuacja finansowa i mieszkaniowa pozwalają w spokoju zająć się sobą i dorastającym dzieckiem, bez stresu i obawy, co przyniesie przyszłość. Co więcej, mogą liczyć na pomoc partnera oraz niekiedy dorastających już dzieci.
Mniej stresu
Dzięki zdrowemu podejściu do własnego ciała, stabilności materialnej i pomocy rodziny kobieta po 40-stce, która spodziewa się dziecka może być mniej zestresowana i bardziej cierpliwa, niż młodsze koleżanki, które również spodziewają się potomka. Ponadto, szalejące hormony podczas ciąży, odmładzają, opóźniają menopauzę i w sposób pozytywny wpływają na samopoczucie.
Kalendarz ciąży - tydzień po tygodniu |
Dbaj o zdrowie
Planując ciążę tuż przed lub tuż po czterdziestce, warto już zawczasu pomyśleć o zdrowiu dziecka. Przede wszystkim należy odstawić alkohol i zaprzestać palenia papierosów oraz dobrze się odżywiać. Istotny jest również odpoczynek i zwolnienie, jeżeli wcześniej działałyśmy na przyspieszonych obrotach.
Ważne jest również przyjmowanie kwasu foliowego, który jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka – zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży. Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko problemów genetycznych – schorzenia rdzenia kręgowego w kolumnie kręgosłupa oraz czaszce. Kwas ten ma także wpływ na tworzenie dodatkowej objętości krwi, której organizm w okresie ciąży potrzebuje.
Kwas foliowy możemy znaleźć nie tylko w tabletkach, przepisanych przez lekarza, ale również w żywności. Duże ilości tego cennego składnika znajdziemy w zieleninie i warzywach w ciemnym kolorze – szpinak, buraki, sałata, kapusta włoska, brokuły, szparagi, jak również pieczywie pełnoziarnistym, produktach zbożowych i owocach.
Iwona Szadkowska
Plamienia w ciąży? Nie panikuj! CZYTAJ WIĘCEJ >>