Ciąża a latanie samolotem: czy to jest bezpieczne i kiedy najlepiej - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ciąża a latanie samolotem: czy to jest bezpieczne i kiedy najlepiej

Ciąża a latanie samolotem: czy to jest bezpieczne i kiedy najlepiej

Autor zdjęcia/źródło: Latanie w ciąży @Travel photo created by nikitabuida - www.freepik.com

My, współczesne kobiety jesteśmy bardziej aktywne niż nasze mamy. Dużo podróżujemy prywatnie i służbowo. Często samolotem. Nasuwa się więc pytanie, czy kobieta w ciąży może latać samolotem? Czy jest to bezpieczne dla niej i dla dziecka?

Większość specjalistów uważa, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo – a ciąża to przecież nie choroba, kobieta czuje się dobrze, to do 36 tygodnia może podróżować samolotem. Najlepiej jeśli lot nie będzie trwał dłużej niż 3 godziny, a ewentualne przerwy w podróży spędzisz w hotelu. Później wzrasta ryzyku rozpoczęcia porodu na pokładzie samolotu. Nie zaszkodzi też, przed planowaną podróżą samolotem, porozmawiać z lekarzem, jak się dobrze do niej przygotować, czego unikać, a na co uważać. Być może lekarz zleci dodatkowe badania, by mieć pewność, że podróż samolotem będzie bezpieczna dla ciebie i maluszka. Dobrze jest też posiadać zaświadczenie od lekarza z informacją w który tygodniu ciąży jesteś oraz, że możesz odbyć taką podróż (jeśli planujesz podróż zagraniczna poproś o zaświadczenie w jęz. angielskim). Na wszelki wypadek sprawdź też gdzie jest najbliższy szpital położniczy w miejscu destynacji.

Ciąża, a latanie samolotem

Mimo, że kobieta w ciąży do 36 tygodnia może latać samolotem, nie jest to szczególnie polecany środek lokomocji. Nawet jeśli istnieje brak przeciwwskazań, tak naprawdę nie wiadomo jak na inne warunki zareaguje organizm kobiety w ciąży. W samolocie panuje inne, czasem zmienne ciśnienie, jest inna zawartość tlenu w powietrzu, stres związany z lataniem (niektórzy nie lubią latać) – to wszystko może się przyczynić do reakcji organizmu na inne niż zazwyczaj warunki. Przeciwwskazaniami do lotu są także wcześniejsze poronienia, zagrożona ciąża, problemy z układem krążenia i ciąża mnoga.

>>> Czytaj też:  Pierwsze wakacje z dzieckiem – jak się przygotować?

Kiedy jest najlepszy moment na podróż samolotem

Najbardziej bezpiecznym okresem ciąży do podróżowania samolotem jest drugi trymestr, a dokładnie czas pomiędzy 14 a 27 tygodniem. Latanie w pierwszym trymestrze może być ryzykowne ze względu na promieniowanie Rtg emitowane przez urządzenia na lotniskach, które może być przyczyną uszkodzeń płodu, a nawet poronień. W trzecim trymestrze ciąży odradza się podróże samolotem ze względu niebezpieczne zmiany ciśnienia. Poza tym dłuższe loty, zazwyczaj w pozycji siedzącej, w tym czasie mogą być przyczyna bólu pleców czy obrzęku nóg.

Jak zminimalizować niedogodności podróży samolotem będąc w ciąży?

  • Podczas odprawy poproś o miejsce od strony korytarza i blisko wyjścia. Najwygodniejszym miejscem będzie to w pierwszym rzędzie – jest tam więcej miejsca na nogi.

  • Staraj się często zmieniać pozycje, co jakiś czas poruszaj stopami (w instrukcji znajdziesz kilka przykładowych ćwiczeń, które należy wykonywać podczas lotu)

  • co 30 minut staraj się wstać i przejść się kawałek

  • pij dużo wody – powietrze w samolocie jest bardzo suche

  • przed podróżą zapytaj lekarza czy w trakcie lotu może brać leki rozkurczowe

  • poproś stewardesę o pomoc przy prawidłowym i bezpiecznym zapięciu pasa