Autor zdjęcia/źródło:
Chcesz być dobrym ojcem?@flikr.com/Sakena Ali
Z pewnością jesteś kochającym tatusiem. Chcesz być autorytetem dla swojego dziecka i uchodzić za wzorowy przykład wśród swoich znajomych.
Często jednak pomimo wielu twoich starań, wcale tak nie jest. Nie dajesz sobie rady i bywa, że jesteś mocno sfrustrowany. Jednak się nie poddawaj i poznaj błędy, jakie możesz popełniać. Przecież to twoje pierwsze kroki w roli tatusia i na pewno sobie poradzisz. Przeczytaj, jakie błędy możesz popełniać i skoryguj swoje postępowanie.
Błędy najczęściej wytykane ojcom
Dziecko widzi świat inaczej niż dorośli, skala rzeczy ważnych jest u niego inna niż u ciebie. Dla niego istotne są codzienne, z pozoru błahe wydarzenia. Wysłuchaj, postaraj się zrozumieć i pomóż rozwiązać problem. Wasze relacje na pewno będą wtedy lepsze.
- Boisz się, że zrobisz dziecku krzywdę. Jesteś jeszcze młodym, niedoświadczonym tatusiem i wolisz wszystkie obowiązki, które dotyczą opieki nad maluchem, przerzucić na mamę. Nie możesz tak robić. Zaufaj swojej intuicji. Wystarczy odrobina cierpliwości i odwagi. Weź dziecko na ręce i przytul. Poczuj piękne emocje.
- W kontaktach z dzieckiem jesteś zbyt poważny. Twój głos jest niski i gruby, a maleństwa lubią miękki, melodyjny tembr głosu. Co więcej, lepiej i szybciej odpowiadają na pytania zadane właśnie w ten sposób.
- Gdy wracasz po męczącej pracy do domu jesteś zmęczony. Gdy od progu dopada cię mały brzdąc i chce się bawić zazwyczaj mu odmawiasz. Pamiętaj, gdy powtarza się to często, zniechęca to malucha do późniejszych próśb o zajęcie się nim. Twoje dziecko jest małe i bardzo cię potrzebuje, niedługo dorośnie i czas zabawy minie. Jeżeli teraz się nim zajmiesz wasza współpraca świetnie zaowocuje na przyszłość.
- Pokaż dziecku tak bardzo interesujący go świat. Mama jest bardzo ważna, ale ty także się liczysz. Opowiedz dziecku o wszystkim, co widzi dookoła i wytłumacz różne zjawiska. To właśnie ty jesteś od tego. Swoją wiedzą buduj u dziecka własny autorytet.
- Jesteś zbyt surowy. Gdy dziecko już podrośnie zaczynają się różne zakazy. Chronisz je przed niebezpieczeństwem, nie puszczając na imprezy. Nastolatek jednak potrzebuje zrozumienia. Proste zakazy nic tutaj nie dadzą, co najwyżej wywołają u dziecka bunt i zamknięcie się przed ojcem. Lepiej z nim porozmawiaj spokojnie, czego się obawiasz i czego po nim oczekujesz. Spróbujcie wspólnie ustalić zasady. Twoje dziecko przekona się, że ma wpływ na rodzinne życie i poczuje się docenione.
- Nie interesujesz się problemami dziecka. Gdy dziecko się tobie żali, nie odsyłaj go do mamy. Jest to najgorsze, co możesz zrobić. Dajesz jasno dziecku do zrozumienia, że nie interesujesz się jego problemami. A na dodatek odsyłasz do mamy, ponieważ ona się nimi interesuje.
Pamiętaj, że dobry tata to taki, który jest blisko nie tylko fizycznie ale i emocjonalnie. Tata, który ma czas dla dziecka i jest cierpliwy. Wymaga od dziecka i go uczy ale także umie się z nim bawić.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: