Autor zdjęcia/źródło:
Objawy ząbkowania
Czasami pierwszy ząbek pojawia się u maluszka niespodziewanie. Jednak częściej pierwsze objawy ząbkowania to przykre swędzenie dziąseł maleństwa i marudzenie.
Już w trzecim lub czwartym miesiącu życia dziecka możesz dostrzec pierwsze objawy ząbkowania u dziecka. Staje się ono rozdrażnione i wkłada do buzi rączki oraz wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Pierwszymi oznakami ząbkowania często jest obfite ślinienie się. Dziąsła maleństwa stają się rozpulchnione i zaczerwienione.
Metody, które powinnaś wypróbować
Ząbkowanie to ciężki okres nie tylko dla malucha. Ciągły płacz i rozdrażnienie dziecka powoli wszystkich wyprowadza z równowagi. Poznaj sposoby, jak ulżyć maluszkowi w tych trudnych dniach, a także jak sobie zapewnić parę chwil spokoju.
- Gdy zauważysz pierwsze objawy ząbkowania u malucha kup w aptece żel przeciwbólowy i wcieraj go w obolałe dziąsła maluszka. Zawiera on także substancje przeciwzapalne. Dodatek wyciągów ziołowych, jak np. rumianek działa przeciwzapalnie, natomiast obecność substancji antyseptycznych zabezpiecza rozpulchnione i często krwawiące dziąsła malucha przed zakażeniem. Żel nakładaj czystym palcem na dziąsło dziecka i lekko wmasowuj.
- Masuj dziąsła maluszka, aby złagodzić ból. Możesz do tego wykorzystać napar z rumianku. Masaż poprawi krążenie krwi, co przyspieszy wchłanianie preparatów łagodzących ból. Napar z rumianku zlikwiduje stany zapalne. Dziąsła maluszka możesz delikatnie masować podczas nakładania żelu. Możesz również masować dziąsła palcem owiniętym gazą nasączoną naparem z rumianku.
- Ssanie smoczka lub nagryzanie miękkich, gumowych zabawek to idealne metody na zajęcie marudzącego malucha. Smoczek zaspakaja odruch ssania malca i przy okazji masuje. Dziąsła także świetnie masują wypustki miękkich gryzaków. Smoczka używaj jednak tylko w przypadkach koniecznych, aby nie psuć zgryzu maluszka. Co innego gryzak lub kawałek marchewki. Tym maluszek może się zająć do woli. Gryzak i marchewka powinny być czyste i lekko schłodzone w lodówce.
- Postaraj się jak najczęściej odwracać uwagę dziecka od przykrych dolegliwości. Zajmij je kąpielą lub zabawą. Gdy zabierzesz dziecko na spacer sprawisz, że kołysanie wózka uśpi malucha, a dodatkowo zimna pora roku z niskimi temperaturami złagodzi dolegliwości dziąseł.
- Zamiast wody podawaj dziecku do picia kojące herbatki. Wykorzystaj łagodzące właściwości rumianku, lipy czy melisy, a znacznie złagodzisz uciążliwe objawy ząbkowania. Rumianek podziała przeciwzapalnie, lipa złagodzi wrażliwość dziąseł natomiast melisa uspokoi dziecko. Wybieraj herbatki nie zawierające cukru, ale najlepiej sama przygotuj napary. Przed podaniem dziecku rozcieńcz je wodą.
- Możesz także zastosować środki homeopatyczne. Wybór odpowiedniego preparatu powinnaś skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
- Środki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu podaj dziecku, gdy ból ząbkowania staje się bardzo trudny. Stosuj je ściśle według zaleceń lekarza i nie podawaj dziecku kilku preparatów naraz.
Wszystkie podane powyżej rady powinny przynieść pozytywne efekty. Jednak niezależnie od tego raz na jakiś czas powinnaś oderwać się na chwilę od dziecka i odpocząć oraz odetchnąć. Zaangażuj do opieki nad dzieckiem na parę godzin kogoś z bliskich. W tym czasie najlepiej wyjdź z domu lub połóż się spać. Sprawi to, że powrócisz do swoich obowiązkółw ze zdwojoną energią i co najważniejsze wiekszą cierpliwością.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: