Opublikowany przez: oaza09 2010-06-09 21:25:44
Codziennie wiele tysięcy osób zaczyna pisać blog, ale większość z nich pozostanie na zawsze anonimowa, nie odniesie sukcesu i najczęściej po kilku wpisach, pisać przestanie.
Jak zaintrygować i zachęcić ludzi do czytania? Przede wszystkim blog musi być często uaktualniany i powinien zaciekawiać czytelnika. Podobno najważniejszy jest tytuł i pierwsze dwa zdania. To one zadecydują o tym czy czytelnik będzie miał ochotę dalej śledzić treść wpisu.
Co jeszcze pozwoli stworzyć ciekawy i poczytny blog?
Po pierwsze – Treść wpisu.
Pisanie o życiu codziennym ze szczegółami raczej zainteresuje wąskie grono internautów, albo nikogo. Można wybierać kontrowersyjne zagadnienia, dzielić się opiniami, które prowokują gorące dyskusje. Należy przy tym pamiętać o poprawnej pisowni, zarówno pod katem ortograficznym, jak i stylistycznym.
Po drugie – Częstotliwość wpisu
Dobrze jest pisać blog systematycznie, ale nie przesadzać tez z częstotliwością. Niech czytelnik z niecierpliwością czeka na wpis. Nie należy zaniedbywać bloga, bo popadnie w zapomnienie.
Po trzecie – Dbałość o czytelników.
Powinno się czytać komentarze i reagować na nie. Najlepiej integrować się z czytelnikami poprzez dyskusję, prowokację czy wymianę zdania.
Po czwarte – Bycie aktywnym.
Pisząc blog, należy zdawać sobie sprawę, ze nie jest on jedyny. Można umieścić link do swojego bloga np. na naszej – klasie czy facebooku. Można też zaproponować innym blogującym wymianę linków do swoich blogów.
Po piąte – Atrakcyjność bloga
Jakieś filmy wideo czy zdjęcia, na pewno uatrakcyjnią blog. Niech wpisy nie będą monotonne. Może ciekawy, innowacyjny szablon na blogu czy ankieta pozwalająca poznać opinie, internautów na intrygujący temat?
Po szóste – Subiektywizm
Autor blogu powinien być subiektywny. Pisać o własnych odczuciach, wydawać swoje opinie czy swoje spostrzeżenia. Czytelnicy lubią i chcą wiedzieć, co inni, myślą na dany temat, dlatego właśnie czytają blogi.
Po siódme – Przejrzystość wpisu
I nie chodzi tylko o czcionkę, ale także o styl pisania. Można podzielić tekst i nadać mu podtytuł, co ułatwi czytelnikowi rozeznanie się w tekście.
Po ósme – Pisownia
Należy pisać zgodnie z obowiązującymi zasadami gramatyki i ortografii. Zawsze można zaopatrzyć się w podręcznik gramatyki i ewentualnie słownik ortograficzny.
To tylko niektóre z zasad, jakimi powinni kierować się blogerzy. A czy korzystać będą? Przymusu nie ma, a jak wypracują swoje zasady, to wcale nie oznacza, ze nie zostaną zauważeni. Także bloguj, twórz i pisz z pasją. To najważniejsza zasada.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Tigrina 2010.06.10 23:24
Tak się noszę od pewnego czasu, żeby znów zacząć pisać pamiętnik... Jak zacznę pisać bloga to dam znać
jagienka 2010.06.10 22:39
No i ruszyłam z tym blogiem... Dzięki za pierwsze motywujące komentarze... Boję się, że jak się rozkręcę to ciężko mnie będzie zatrzymać... :)Bono animo es!
AlusiaSz 2010.06.10 20:41
Ja mam bloga tylko tutaj. Właściwie to mój drugi.
Nie mam określonego stylu i tematu. Tak jak Marteczka, łapię chwilę.
2%blokersSzNie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.