Biegunka – przyczyny, objawy i leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Biegunka – przyczyny, objawy i leczenie

Biegunka – przyczyny, objawy i leczenie

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Uporczywa biegunka może trwać tygodniami lub miesiącami. O czym to świadczy i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny biegunki

Biegunką określa się stan ostry lub przewlekły, w którym występuje konieczność oddawania stolca częściej niż trzy razy dziennie. Uporczywe objawy mogą trwać tygodniami lub miesiącami, czego skutkiem jest odwodnienie i wyczerpanie organizmu, które prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Osoba, u której biegunka nie ustaje pomimo podania leków przeciwbiegunkowych (dostępnych bez recepty w aptekach stacjonarnych i internetowych np. w Apteline), powinna się zgłosić do lekarza.

Przyczyny biegunki są różnorodne. Powodem jej powstania może być zarówno zatrucie, jak i choroby układu pokarmowego, które wymagają długotrwałego leczenia farmakologicznego. Szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, u których uporczywa biegunka może być wskazaniem do hospitalizacji. Za czynniki sprzyjające jej powstaniu uważa się:

  • zakażenia wirusowe i bakteryjne np. salmonellą lub rotawirusem,
  • niedobór enzymu laktazy,
  • alergie,
  • nadmierny stres,
  • nieswoiste zapalenia jelit, w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • stany zapalne trzustki,
  • krwawienia ze strony przewodu pokarmowego,
  • zatrucia substancjami chemicznymi lub metalami ciężkimi,
  • chorobę trzewną (celiakię).

Prawidłowe rozpoznanie przyczyny biegunki wymaga wielu badań diagnostycznych.

Objawy biegunki

Charakterystycznym objawem biegunki jest ból brzucha i ucisk w jelitach wymagający częstych wizyt w toalecie. U chorego mogą pojawić się mdłości, wymioty oraz wzdęcia brzucha, a stolec może mieć nienaturalnie zmienioną barwę. Czasami zawiera śluz lub domieszkę krwi, co jest ważną informacją dla lekarza prowadzącego.

Leczenie biegunki

Leczenie biegunki jest uwarunkowane przyczyną jej powstania. Przy zatruciu pokarmowym lub zakażeniu wirusowym wystarczy terapia doraźna. Choremu należy podać leki przeciwbiegunkowe i zapewnić dużą ilość płynów, aby ochronić go przed odwodnieniem. Zakażenia bakteryjne leczy się pochodnymi nitrofuranu (nifuroksazyd), które można kupić bez recepty lub za pomocą antybiotyków przepisanych przez lekarza. Ważnym elementem terapii jest lekkostrawna dieta, która nie obciąża żołądka.

Krwawienia z przewodu pokarmowego lub rozpoznanie nieswoistego zapalenia jelit może być wskazaniem do hospitalizacji i podawania kroplówek nawadniających. W szczególnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Biegunka spowodowana chorobami przewodu pokarmowego może trwać nawet kilka tygodni.