Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-06-12 12:37:06
Autor zdjęcia/źródło: @Koszule
Ważne jest nie tylko jej poprawne noszenie, ale też odpowiednie czyszczenie i przechowywanie. Oto kilka wskazówek, które powinny Ci to ułatwić.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby koszulę wyprać już po pierwszym użytkowaniu – koniecznie stosując się do zaleceń, które znajdziemy na metce. Niektóre z białych koszul mogą być prane wyłącznie ręcznie (znajdziemy wtedy odpowiedni znak z dłonią zanurzoną w misce), choć większość bez problemu wypierzemy także mechanicznie. Ważne jednak, aby ściśle przestrzegać temperatury wody oraz innych zastrzeżeń, mówiących np. o programie delikatnego prania. Miej też na uwadze, że zazwyczaj tryby szybkiego prania są dość intensywne, co może skutkować zniszczeniem włókiem, nawet jeśli początkowo niewidocznym. Proponujemy używać dłuższych, ale bezpieczniejszych trybów.
To, że białe koszule pierze się wyłącznie z innymi białymi lub jasnymi ubraniami, jest oczywiste. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przed włożeniem ubrania do pralki warto przełożyć je na lewą stronę – zapobiegnie to zmechaceniu zewnętrznej, czyli widocznej, części, oraz uchroni ją przed ewentualnymi otarciami.
Jeśli nie ma przeciwwskazań producenta, koszulę powinno się odwirować, a potem strzepnąć i zawiesić do wyschnięcia – najlepiej na odpowiednio szerokim wieszaku, który nie spowoduje jej deformacji. Koszula nie może być ściśnięta przez pozostałe ubranie, powinna bowiem swobodnie wisieć.
Po wypraniu przychodzi czas na żelazko – nie możemy wyjść z domu w niewyprasowanej białej koszuli, nawet jeśli wydaje nam się, że nie ma na niej żadnych zagięć. Po założeniu powstaną one w wielu miejscach (np. przy mankietach czy kołnierzyku) i będą widoczne. Nigdy nie prasuj też brudnej koszuli, ponieważ wysoka temperatura tylko utrwali plamy. Zanim przystąpisz do prasowania, rozepnij wszystkie guziki i wyjmij fiszbiny z kołnierzyka. Przewróć też koszulę na lewą stronę, jeśli jeszcze dotychczas tego nie zrobiłeś – zawsze powinieneś zaczynać od niewidocznej części ubrania.
Dobrym pomysłem jest zabranie się za prasowanie w momencie, gdy włókna będą jeszcze delikatnie wilgotne – dzięki temu cała czynność przebiegnie nie tylko sprawniej, ale i będzie efektywniejsza. Jeżeli jednak koszula zdążyła wyschnąć, możemy powiesić ją na wieszaku w łazience, gdy będziemy brać prysznic – para wodna zrobi swoje i lekko zwilży włókna. Jeszcze innym sposobem, przydatnym zwłaszcza w momencie, gdy zależy nam na czasie, jest prasowanie koszuli przez wilgotny ręcznik lub inny materiał. Musimy tylko zadbać o odpowiednią grubość tej tkaniny oraz nie zmoczyć jej zbyt przesadnie.
Kluczową kwestią jest właściwy dobór temperatury żelazka. Ponownie posilmy się informacjami na metce lub wszywce i sprawdźmy, w jakiej maksymalnej temperaturze możemy prasować koszulę. Jedna kropka na ikonce żelazka oznacza 110 stopni Celsjusza, dwie 150, a trzy 200.
Na początku wyprasuj kołnierzyk i mankiety, następne ramiona, rękawy, a na samym końcu przód i plecy. Jeżeli któryś z elementów koszuli składa się z więcej niż jednej warstwy, to wyprasuj go obustronnie, aby zapobiec nieestetycznym fałdom. Pamiętaj też, że podczas prasowana ramion powinieneś usunąć kant biegnący do mankietu. W każdym momencie możesz też wspomóc się wodą destylowaną albo parą od żelazka – ułatwi Ci to uporanie się z wyjątkowo uporczywymi zagięciami.
Po kupnie nowej białej koszuli zawsze wyjmij ją z opakowania i pozbądź się wszelkich spinaczy, które w sklepie miały dbać o jej perfekcyjny wygląd. W domu powinieneś wieszać ją na szerokim wieszaku z wyprofilowanymi ramionami, nieściśniętą przez inne ubrania, ale swobodnie zwisającą – dzięki temu materiał będzie „oddychał”, a samo ubranie dłużej zachowa właściwy, naturalny krój. Dobrze jest też zapiąć przynajmniej jeden guzik, ten przy kołnierzyku, aby na koszuli nie powstały dodatkowe fałdy.
Nie zakładaj codziennie tej samej koszuli. Zaopatrz się w kilka białych modeli, tak aby po wypraniu i wysuszeniu ubrania mogły „odpocząć” w szafie. Pamiętaj też o tym, aby nie zwlekać z praniem koszuli, tak samo ściągaj ją od razu po powrocie do domu. To uchroni materiał przed dodatkowymi zabrudzeniami i zagnieceniami. Jeżeli masz pupila, zadbaj o to, aby systematycznie pozbywać się jego sierści z koszuli, najlepiej za pomocą specjalnej szczotki do ubrań.
Źródło: Borgio.co
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.