Atopowe zapalenie skóry głowy – jak leczyć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Atopowe zapalenie skóry głowy – jak leczyć?

Atopowe zapalenie skóry głowy – jak leczyć?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym występująca u około 15% populacji Europy. Rozpoczyna się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie. Jej patogeneza obejmuje współwystępowanie czynników genetycznych i nieprawidłowego funkcjonowanie układu immunologicznego oraz wadliwą budowę naskórka.

Jak objawia się AZS?

Najczęściej pierwsze objawy AZS pojawiają się w dzieciństwie, a w okresie dorosłości stopniowo zanikają. Najbardziej charakterystycznym objawem jest uporczywy świąd całego ciała, na tyle silny, że u dzieci może powodować rozdrażnienie. Dodatkowo skóra całego ciała jest przesuszona i szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne. W fazie ostrej choroby na ciele pojawiają się ogniska rumieniowe, na których podłożu występują grudki i pęcherzyki. Widać uszkodzenie skóry i nadżerki, najczęściej spowodowane ciągłym drapaniem. Zmiany mogą wystąpić na całym ciele, również na skórze głowy. Pojawia się wtedy silny świąd, wykwity, zaczerwienienie. Choroba powoduje duży dyskomfort i wpływa nieestetycznie na wygląd skóry głowy oraz na kondycję włosów, które stają się matowe i szybciej wypadają.

Czy to AZS czy ŁZS?

Bardzo podobne objawy, szczególnie na skórze głowy, daje łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Choroba ta dotyka osoby w wieku dorosłym oraz niemowlęta pod postacią tzw. ciemieniuchy. Tak samo jak w przypadku AZS patogeneza jest złożona i obejmuje zaburzenia hormonalne oraz immunologiczne. ŁZS może być również spowodowany nadmiernym rozrostem grzyba Malassezia furfur. Ryzyko choroby zwiększa nieprawidłowa ubogowartościowa dieta, niedobór witamin oraz zaburzenia odporności.

Diagnostyka AZS bywa trudna, szczególnie jeśli jest zlokalizowana nietypowo na skórze głowy. Charakterystyczny jest falowy charakter choroby, z okresami remisji i nawrotów. Bardzo rzadko zmiany chorobowe występują jedynie na skórze głowy. U chorych stwierdza się podwyższony poziom immunoglobuliny E. Jednak choroba może przypominać inne schorzenia. Jeśli podejrzewasz u siebie atopowe zapalenie skóry głowy, skontaktuj się z dermatologiem, który po zebraniu szczegółowego wywiadu oraz wykonaniu dodatkowych badań postawi właściwą diagnozę.

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy

Na zaostrzenie choroby duży wpływ ma styl życia. Nieprawidłowa dieta czy przewlekły stres zwiększają dolegliwości. W leczeniu AZS szczególne znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja. Unikamy silnie oczyszczających szamponów zawierających SLS i komponenty zapachowe, które mogą podrażniać i wywoływać reakcję alergiczną. W atopowym zapaleniu skóry najbardziej istotne jest stosowanie emolientowych preparatów pielęgnacyjnych. Jednak stosowanie gęstych kremów na skórze głowy może być kłopotliwe. Na rynku dostępne są preparaty w postaci delikatnych emulsji lub szamponów, które regenerują barierę lipidową skóry i wydłużają okresy między zaostrzeniami. Jeśli skrupulatnie stosowana prawidłowa pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych efektów, należy zgłosić się do lekarza. W leczeniu farmakologicznym stosuje się preparaty przeciwzapalne: glikokortykosterydy, inhibitory kalcyneuryny oraz szampony przeciwgrzybicze.