Opublikowany przez:
Aleksandra Wiktoria
2015-04-08 13:01:50
Antybiotyki stosujemy jako lekarstwa już od pół wieku, pozwoliły one pokonać nam wiele chorób, które we wcześniejszych latach zbierały ogromne żniwo. Na czym więc polega ich fenomen i na jakiej zasadzie działają? Dlaczego tak bardzo powinniśmy zwracać uwagę na ich dawkowanie oraz działanie?
Co oznacza słowo „antybiotyk”? Jaka jest jego historia?
Nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: „anti”, który oznacza „przeciw” oraz „bios”, czyli „życie”. Za pierwszy lek uznana została penicylina, którą odkrył Alexander Fleming w roku 1928. Substancja ta umożliwiła skuteczną walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Od tej daty rozpoczął się gwałtowny rozwój antybiotykoterapii.
W jaki sposób działa antybiotyk?
Ze względu na różnorodne działanie antybiotyków, wyróżniamy ich dwa rodzaje:
Współcześnie lekarze stworzyli antybiotyki półsyntetyczne oraz syntetyczne, które odpowiadają naturalnym substancjom. Dzięki czemu mają lepszy właściwości lecznicze i szerszy zakres ich działania niż antybiotyki naturalne.
Antybiotyki działają na zasadzie zaburzania procesów namnażanie się bakterii. Pomimo tak toksycznego działania, antybiotyki nie powodują uszkodzeń w obrębie komórek naszego ciała. Dzieje się tak, ponieważ antybiotyki postępują tylko na „złe” komórki, a nie na nasz organizm.
Za pomocą antybiotyków leczmy różne choroby zakaźne, jednak wykorzystujemy je nie tylko w leczeniu infekcji bakteryjnych.
Pamiętajmy, że antybiotyki nie potrafią rozpoznać, które bakterie są dobre, a które złe. Niszcząc w naszym organizmie chorobotwórcze drobnoustroje, niszczą również te dobre, które wchodzą w skład naszej naturalnej flory bakteryjnej i chronią nas przed chorobami. Co za tym idzie; zostaje zachwiana flora bakteryjna w naszych jelitach, która może prowadzić do mdłości, biegunki oraz wymiotów.
Jakie są zasady przyjmowania antybiotyków?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!