Aktywni nie tylko w świecie wirtualnym – brak aktywności fizycznej jest niebezpieczny dla dzieci! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Aktywni nie tylko w świecie wirtualnym – brak aktywności fizycznej jest niebezpieczny dla dzieci!

Aktywni nie tylko w świecie wirtualnym – brak aktywności fizycznej jest niebezpieczny dla dzieci!

Autor zdjęcia/źródło: mat. Aktywne Szkoły MultiSport

To znak naszych czasów – dzieciaki spędzają więcej czasu przed komputerem niż na podwórku. Skutki braku aktywności fizycznej u dzieci są opłakane. I nie straszymy Was dla żartu... Brak ruchu jest niebezpieczny dla zdrowia naszych dzieci!

Skutki braku aktywności fizycznej u dzieci

Według Światowej Organizacji Zdrowia, 81% dzieci na świecie nie jest wystarczająco aktywna fizycznie. Wskaźniki są alarmujące.

  • Coraz częściej występują u uczniów wady postawy.
  • Dzieci częściej chorują, ponieważ niewiele czasu spędzają bawiąc się na świeżym powietrzu, przez co nie mają prawidłowo rozwiniętego układu odpornościowego.
  • Z powodu braku aktywności fizycznej mogą wystąpić wady rozwoju i stopniowy zanik mięśni.
  • Pojawia się ryzyko przewlekłych chorób serca i układu krążenia, cukrzycy oraz dysfunkcji układu oddechowego.
  • U dzieci, tak jak i u osób dorosłych – siedzący tryb życia sprzyja popadaniu w zły nastrój i depresję.
  • Brak aktywności fizycznej prowadzi do otyłości... Dobrze to wiemy, jednak nasze dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę z konsekwencji godzinnego przesiadywania przed komputerem czy telewizorem.

Aktywność fizyczna – Nadwaga u dzieci i młodzieży

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka, w Polsce wśród dzieci w wieku szkolnym, nadwagę ma co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka. Wynika to głównie z braku aktywnego trybu życia. Wraz z rozwojem techniki i postępem cywilizacyjnym – dzieci odnajdują inne formy zabawy. Zamiast gry w piłkę, zabawy w berka czy klasy – wolny czas spędzają przed ekranem komputera, telewizora, z konsolą lub telefonem w ręku. Poziom aktywności fizycznej młodych ludzi diametralnie się obniżył, na co wpływa często nieograniczony i niekontrolowany dostęp do urządzeń technicznych. Winny jest również system szkolnictwa i panujące powszechnie przekonanie, że dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na nauce. Ale zaznaczmy, że  efektywnej nauce sprzyja właśnie aktywność fizyczna!

Zobacz wyniki ciekawego eksperymentu >>

Mały geniusz dużo się rusza 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzieci były intensywnie aktywne przez co najmniej godzinę dziennie. Aktywność fizyczna i dobra forma sprzyja efektywnej nauce i zwiększa zdolności przyswajania wiedzy. Z badań przeprowadzonych w 2007 roku przez niemieckich uczonych wynika, że po ćwiczeniach nauka nowego słownictwa, np. uczenie się słówek w obcym języku, odbywa się 20% szybciej niż przed podjęciem aktywności fizycznej! Ćwiczenia poprawiają nie tylko kondycję ciała, ale i mózgu. Neurolog Scott Small przez trzy miesiące poddawał grupę ochotników intensywnemu programowi ćwiczeń. Osoby te zostały przebadane rezonansem magnetycznym przed i po programie. Small odkrył, że trzymiesięczne ćwiczenia zwiększyły o 30% przepływ krwi do części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się – hipokampa! To znacząca zmiana :)

Aktywna szkoła

W polskich szkołach nareszcie szykują się pozytywne zmiany. Rusza program Aktywne Szkoły MultiSport, w którym dzieci będą podejmować wyzwania sportowe! Program wystartował już w województwie dolnośląskim. Uczniowie biorą udział w grach sprawnościowych opartych na EuroFit+ (Europejskim Teście Sprawności Fizycznej). Jest to narzędzie stworzone do pomiaru poziomu sprawności fizycznej Europejczyków. Młodzi uczestnicy, przechodząc poszczególne misje i zdobywając punkty oraz walcząc z potworami zwanymi Ślamazarami, będą aktywnie ćwiczyć,  dobrze się bawić, a w efekcie lepiej też uczyć! {#lang_emotions_smile}

CZYTAJ TEŻ:

Aktywna rodzina: pokonaj syndrom biernego rodzica!

Więcej aktywności w codzienności: Aktywna Szkoła na start!

Dobry kontakt z dzieckiem: 5 niezawodnych sposobów aby go mieć!

Więcej o programie znajdziesz na www.aktywneszkoly.pl

LOGO ASM