3… 2… 1… start! Festiwal Literatury dla Dzieci 2016 - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

3… 2… 1… start! Festiwal Literatury dla Dzieci 2016

3… 2… 1… start! Festiwal Literatury dla Dzieci 2016

Autor zdjęcia/źródło: Festiwal Literatury dla Dzieci

Przed nami trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci - największego europejskiego festiwalu poświęconego wyłącznie literaturze dla najmłodszych! Co w planach? Przeszło setka wydarzeń w czterech festiwalowych miastach: Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Motyw przewodni

Motywem przewodnim trzeciej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci będą podróże. Po małych i dużych ojczyznach. W czasie i przestrzeni. Daleko i blisko. Będzie okazja, aby zajrzeć do przeszłości, wybiec w przyszłość, przypomnieć to, co zapomniane, odkurzyć tradycje i przybić piątkę z etnografią. Organizatorzy udowodnią, że dawne nie musi być nudne, za to może być fascynujące i… nowoczesne. Nie zabraknie ważkich pytań o tożsamość i sens istnienia.

Dzieci będą słuchać, patrzeć, wąchać, smakować, dotykać i tworzyć. Bawić się, uczyć i przeżywać prawdziwe emocje zarazem. Kierunek festiwalowym wędrówkom wyznaczy przede wszystkim wyśmienita i starannie dobrana literatura, ale nie zabraknie innych dziedzin sztuki, bo Festiwal Literatury dla Dzieci stawia na ich korespondencję i wzajemne oddziaływania.

Czym skorupka za młodu… - czyli cele i wartości

Festiwal Literatury dla Dzieci rzuca rękawicę spadającemu na łeb i szyję czytelnictwu. Na przekór druzgocącym statystykom i ponurym prognozom, organizatorzy chcą wychowywać nowe pokolenia czytelników. Udowodnić, że czytanie książek nie jest passé, że z literaturą i w literaturę można się świetnie bawić.

Nie mniej istotne jest kształtowanie czytelniczych zwyczajów najmłodszych i pielęgnowanie prawidłowych nawyków, u tych którzy już zdążyli połknąć literackiego bakcyla. Festiwal chce inspirować do sięgania po kolejne tytuły i nowych autorów. Naturalnie tych najlepszych, bo jednym z nadrzędnych celów wydarzenia jest uczenie wartościowania, a także świadomego i aktywnego czytelnictwa.

Festiwal Literatury dla Dzieci buduje mosty. Łączy pokolenia proponując wydarzenia, w których mogą uczestniczyć wspólnie rodzice z dziećmi. I czasem trudno odgadnąć kto bawi się lepiej. Wartościowa literatura jest zawsze punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem, ale i przyczynkiem do zabawy. Nie od dziś wiadomo, że alians przyjemnego z pożytecznym, to gwarancja że nauka nie pójdzie w las, że zostanie w pamięci dziecka na dłużej, uwrażliwiając go i pomagając mu lepiej zrozumieć świat.

Program pełen niespodzianek

Będzie się działo! Co dokładnie? Organizatorzy jeszcze przez chwilę potrzymają nas w napięciu, ale już teraz zapraszają dzieci do udziału w warsztatach, spotkaniach z polskimi i zagranicznymi autorami, wystawach, spacerach, projekcjach filmowych, degustacjach, grach miejskich, wernisażach, zabawach, konkursach i spektaklach. Nie zabraknie również ulubionych wieczornych czytanek, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom ciekawe i warte uwagi książki.

Nagroda dla Najlepszej polskiej Książki dla Dzieci 2015

To już tradycja, że w czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznawane jest wyróżnienie dla najbardziej wartościowej książki. W ubiegłym roku było to „Licho i inni” Agnieszki Taborskiej z ilustracjami Lecha Majewskiego. Jaka książka zaskarbiła sobie szczególne względy wśród najmłodszych w 2015 roku dowiemy się na początku czerwca we Wrocławiu.

W pierwszym etapie kapituła wybiera najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – listę nominowanych książek ogłosimy niebawem. Nagroda została ufundowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

Co? Kiedy? Gdzie?

Trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w: Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (30 maja – 5 czerwca) i Krakowie (7 – 12 czerwca 2016). Organizatorami są Fundacja Burza Mózgu oraz Fundacja Czas Dzieci.