WARSZAWA - MUZEUM PAŁAC W WILANOWIE - OTWARTE WARSZTATY TEMATYCZNE
Zapraszamy we wszystkie weekendy sierpnia i września w godz. 11–15 DO PAŁACU W WILANOWIE
8–9 i 29–30 sierpnia oraz 26–27 września: Pozdrawiam z Wilanowa! Kolekcjonerskie pocztówki
Uczestnicy warsztatów poznają historie wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wcielą się w rolę kolekcjonera dzieł sztuki, który ma niebywałą okazję wybrać spośród fotografii te przedstawiające – jego zdaniem – najcenniejsze obiekty w zbiorach wilanowskich i stworzyć wyjątkową pocztówkę kolekcjonerską. To również okazja do poznania tajników scrapbookingu. Pozdrowienia z Wilanowa będzie można wykaligrafować gęsim piórem!
15–16 sierpnia, 5–6 września: Codzienne niecodzienne stroje króla Jana III
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w co ubierali się na co dzień i od święta król Jan III i królowa Maria Kazimiera, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie modne były w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania, kto troszczył się o garderobę królewską. Porozmawiamy o tym, jak urządzić swój miniwarsztat krawiecki. Będziemy rozpoznawać po fakturze i splocie nitek różne rodzaje tkanin. Zrobimy gałgankowe wyklejanki, czyli ubierzemy z szykiem szlachciankę Mariannę i szlachcica Bartłomieja. Najmłodsi uczestnicy warsztatów będą mieli niebywałą okazję przymierzyć stroje wzorowane na XVII-wiecznych i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie!
22–23 sierpnia, 12–13 września: Podróże w karecie króla Jana III
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym się jeździło po dawnej Rzeczypospolitej, czym i dokąd podróżowała para królewska, co to były parady królewskie i jak wyglądała mapa Europy w XVII wieku. Będziemy rozwiązywać zadania i łamigłówki z książeczki „Podróże w karecie Jana III Sobieskiego”, zagramy w grę karcianą „Poznaj kraje europejskie”. A ponadto pokolorujemy, wytniemy, złożymy i ozdobimy karetę królewską!
19–20 września: Sekrety kuchni króla Jana III
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jaki przebieg miała uczta staropolska, na kim spoczywała odpowiedzialność przygotowania uczty, jakie potrawy serwowano w jej trakcie, jakie zwyczaje wpisane były w staropolską kulturę biesiadowania. Będziemy rozpoznawać po kolorze i kształcie ziarenek różne gatunki kasz, a dzięki zapachom odkryjemy świat przypraw. Nauczymy się też fantazyjnie składać serwetki. Rozwiążemy zagadki wykorzystujące słownictwo związane ze staropolską kulturą biesiadowania. Zobaczymy pokaz XVII- i XVIII-wiecznych zasad savoir-vivre’u. Przyrządzimy rybę na królewski stół!
Gdzie: namiot historyczny usytuowany na tyłach Góry Bachusa, naprzeciwko Pawilonu Rzeźby
Wstęp: udział w warsztatach i pokazach bezpłatny, po wykupieniu biletu do parku
Dodatkowe informacje: udział w warsztatach nie wymaga rezerwacji, można dołączyć w dowolnym momencie trwania pokazów i zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące)
Szczegółowe informacje:
Katarzyna Pietrzak
Dział Edukacjie-mail: kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
tel.: 22 54 42 758