Zachowek-skad uzyskac dokumenty wspierajace sprawe - Forum
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Wątek: 

Zachowek-skad uzyskac dokumenty wspierajace sprawe

1odp.
Strona 1 z 1
Odsłon wątku: 6300
Avatar użytkownika makocze
makoczePoziom:
  • Zarejestrowany: 07.01.2013, 14:15
  • Posty: 1
  • Zgłoś naruszenie zasad
7 stycznia 2013 14:17 | ID: 889484

Sprawa o zachowek. Umarl ojciec (mieszkal w innym miescie), testament sporzadzony z wyznaczonym 1 spadkobierca- zona (2 zona bo byl rozwod z moja matka). Brak dzieci z drugiego malzenstwa, jedynym potomkiem jestem ja. Teraz ja jako corka wnosze o zachowek i dostaje pismo iz musze wszystko udokumentowac i wskazac sume. Skad wziasc wykaz nieruchomosci, kont bankowych, dochodow i wszystkiego co ojciec posiadal lub przepisal za zycia aby sporzadzic rozrachunek dla sadu (rozumiem iz jesli bylo mieszkanie nalezy wykazac jego wartosc, tak samo jak samochod, ile bylo majatku na koncie, ale skad te documenty z liczbami wziasc?)? Przeciez pozwana strona tego nie przedstawi dla mnie. Rowniez jak dowiedziec sie co bylo w testamencie?

Sprawa toczy sie w innym miescie zamieszkania niz moje. Ja mam tumor w glowie, jestem inwalidka i rowniez nie moge podrozowac. Rozumiem ze sprawa o zachowek musi toczyc sie w miejscu zamieszkania ojce, ale jak ja moge poprosic o pozwolenie zlozenia dokumentow i zeznan w moim miescie?

Rowniez jak umozyc koszty sadowe zwiazane z ta sprawa juz po jej zakonczeniu. jak juz wspomnialam jestem na inwalidzkiej glodowej rencie.

dzieki

Użytkownik usunięty
    1
    • Zgłoś naruszenie zasad
    23 stycznia 2013 10:01 | ID: 897664

    Instytucja zachowku została uregulowana przez ustawodawcę w kodeksie cywilny art. 991-1011.

    W przedstawionym przypadku Pani jako zstępnej ustawowo przysługiwałby udział spadkowy w wysokości ½ wartości spadku. Zgodnie z regulacjami dotyczącymi zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy przysługuje, co do zasady zachowek w wysokości ½ udziału spadkowego ( w Pani wypadku ¼ spadku). Natomiast, jeżeli uprawniony do zachowku jest osobą małoletnią bądź jest trwale niezdolny do pracy przysługuje mu zachowek w wysokości 2/3 udziału spadkowego. W związku z tym, jeżeli jest Pani inwalidką i wykaże Pani w postępowaniu swoją niezdolność do pracy (najlepiej na podstawie orzeczenia dotyczącego niezdolności do pracy) będzie Pani przysługiwał zachowek w większej wysokości.

     

    Czy po ojcu było prowadzone postępowanie spadkowe? Jeżeli nie, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (taki wniosek może złożyć również Pani). Wówczas aktualna żona Pani ojca będzie musiała wykazać fakt, iż jest jedynym spadkobiercą. Jeżeli cały spadek przypadnie jej (niewykluczone jednak, że testament obarczony był istotnymi brakami lub podrobiony i wówczas Pani również nabędzie część spadku) to wtedy należy wnieść sprawę o zachowek.

     

    W celu ustalenia wartości zachowku musi Pani ustalić jakie mienie Pani ojca wchodziło w skład spadku. Na pewno w ustaleniu tych faktów pomoże zapoznanie się z treścią testamentu oraz ewentualnych umów darowizn, które spadkodawca dokonał na rzecz spadkobiercy. W tym celu należy się zwrócić do spadkobiercy o udostępnienie tych informacji, a w wypadku odmowy można zwrócić się o pomoc do Sądu właściwego dla sprawy. Zgodnie z treścią art. 248 § 1 k.p.c. każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy. Zatem, aby dowiedzieć się o treści testamentu może Pani wystąpić do właściwego Sądu prowadzącego sprawę w przedmiocie zachowku z wnioskiem o zobowiązanie spadkobiercy do przedstawienia testamentu przed sądem. Podobnie można postąpić w celu uzyskania od spadkobiercy posiadanych przez niego dokumentów dotyczących wartości posiadanego przez Pani ojca majątku, który został odziedziczony przez spadkobiercę, albo dokumentów dotyczących otrzymanych przez spadkobiercę wcześniejszych darowizn. Sprawa identycznie wygląda z instytucjami takimi jak banki, spółdzielnie mieszkaniowe – w pozwie może Pani zawrzeć wniosek o zwrócenie się do tych instytucji o podanie konkretnych informacji.


    Zgodnie z art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych może pani złożyć do właściwego Sądu wniosek o zwolnienie od kosztów postępowania, w którym należy wykazać, iż nie jest się w stanie ponieść kosztów procesu bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Wzór oświadczenia, o którym mowa powyżej można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa sprawiedliwości bądź sądu.