przepisanie domu - Forum
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Wątek: 

przepisanie domu

4odp.
Strona 1 z 1
Odsłon wątku: 10808
Avatar użytkownika anetka404
anetka404Poziom:
  • Zarejestrowany: 22.03.2010, 21:50
  • Posty: 166
  • Zgłoś naruszenie zasad
24 lipca 2014 12:40 | ID: 1133458

witam chciałabym się dowiedzieć kilku istotnych rzezy odnośnie przepisu domu który chce przekazać nam teściowa:

1. teść nie żyje 3 lata a był współwłaścicielem domu

2. mąż ma 8 rodzeństwa

3. jakie dokumenty są do tego potrzebne

4. czy teściowa może nam go przepisać?

5. czy reszcie rodzeństwa należy się zachowek

w ramach tego że teściowa chce nam go przepisac spłaciliśmy za nią ponad 20000 tys kredytu, kryjemy dach i montujemy oczyszczalnie czy ma to jakiś wpływ w razie gdyby rodzeństwo chciało spłaty - mamy wszystkie faktury na siebie

bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi jak się tym zająć

Użytkownik usunięty
    1
    • Zgłoś naruszenie zasad
    25 lipca 2014 11:16 | ID: 1133777

    Okoliczności przedstawionej przez Panią sprawy zależą przede wszystkim od tego kto jest aktualnym właścicielem tej nieruchomości. Jeżeli teść zostawił tylko testament, w którym powołał do dziedziczenia wyłącznie swoją żonę, wówczas nieruchomość w całości należy do niej i może nią samodzielnie rozporządzić. Wszystkim dzieciom przysługuje wówczas zachowek w wysokości ¼ udziału w masie spadkowej, który przysługiwałby im w wypadki dziedziczenia ustawowego.

     

    Jeżeli natomiast w przedmiotowej sprawie ma miejsce dziedziczenie z ustawy, wówczas część należąca do Pani teścia przypada w odpowiednich częściach ułamkowych małżonce oraz wszystkim dzieciom. Są oni wówczas współwłaścicielami tej nieruchomości i przeniesienie własności tej nieruchomości w całości jest możliwe wyłącznie za zgodą wszystkich współwłaścicieli. Pani teściowa może na Państwa przenieść bez zgody pozostałych współwłaścicieli jedynie należący do niej udział. Natomiast jeżeli chcieliby Państwo objąć we własność całą nieruchomość wówczas należałoby się porozumieć z pozostałymi współwłaścicielami, którzy mogą zgodzić się przenieść na Państwa swoje udziału nieodpłatnie, jak i za odpowiednią spłatą.

     

    Przeniesienie własności nieruchomości/części nieruchomości powinno nastąpić w formie aktu notarialnego.

     

    Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność teściowej oraz dzieci wówczas mogą się państwo domagać od pozostałych współwłaścicieli zwrotu odpowiednich kwot z tytułu poniesionych przez Państwa nakładów na nieruchomość. Jeżeli sprawa oprze się o zachowek dla rodzeństwa wówczas należałoby skorygować wartość nieruchomości i całej masy spadkowej na dzień otwarcia spadku, tj. dzień śmierci Pani teścia.

    Avatar użytkownika anetka404
    anetka404Poziom:
    • Zarejestrowany: 22.03.2010, 21:50
    • Posty: 166
    2
    • Zgłoś naruszenie zasad
    26 lipca 2014 12:57 | ID: 1133976

    teść umarł nagle nie zostawiając żadnego testamentu. zmarł 3 lata temu i nikt nie interesował się losem domu. dom w akcie notarialnym jest dalej na teścia i teściową po połowie. czyli z tego co rozumiem :

    50% teścia przechodzi w 25 % dodatkowo dla teściowej a 25 % na  9 dzieci czyli 2.78%

    a jakie dokumenty są potrzebne do przepisania domu?

    jakie są koszty?

    bardzo dziękuję za udzielenie informacji!!

    Użytkownik usunięty
      3
      • Zgłoś naruszenie zasad
      4 sierpnia 2014 07:42 | ID: 1135891

      Tak, udział należący do teścia dziedziczy Pani teściowa i wszystkie dzieci. Teściowa dziedziczy 1/4 spadku a pozostałą części dzieci w częściach równych. Przeniesienie wartosci nieruchomości powinno być w formie aktu notarialnego.

      Pani teściowa może przenieść na Państwa swój udział, jednakże w pierwszej kolejności muszą Państwo uregulować sytuację prawną zw. ze spadkiem. Mogą Państwo przeprowadzić w Sądzie postępowanie spadkowe składając wniosek o stwierdzenie nabycia spadku bądź uregulować tą kwestie przed notariuszem.

      Do sporządzenia umowy darowizny przez notariusza potrzebny będzie odpis prawomocnego postanowienia Sądu ze sprawy spadkowej, odpis KW nieruchomości.

      Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wynosi 50 zł.

      Na koszty sporządzenia umowy darowizny składają się taksa notarialna + podatek VAT, 200 zł za wniosek o dokonanie wpisu w KW oraz podatek od spadków i darowizn. Dadatkowe koszty będą wiązały się z uzyskaniem odpisów orzeczeń sądowych i odpisów dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego.

      Użytkownik usunięty
        4
        • Zgłoś naruszenie zasad
        4 sierpnia 2014 10:20 | ID: 1135939

        Prostując jeszcze powyższe informacje - w przypadku zachowku rodzeństwu przysługiwać będzie 1/2 udziału w masie spadkowej, który by im przysługiwał w razie dziedziczenia ustawowego.